Bondovo dievča Ursula Andress

25.5.2006|Jozef Rigo|
Bondovo dievča Ursula Andress

(19.3.1936, Ostermundigen, Švajčiarsko)

Narodila sa vo švajčiarskom Ostermundigene v rodine nemeckého diplomata Rolfa Andressa s piatimi súrodencami. Matka Anna, Nemka, bola v domácnosti. Rodičia boli protestanti a deti vychovávali pomerne prísne. Väčšinu detstva prežívala Ursula v Zurichu, kde otec pôsobil. V šestnástich rokoch ju rodičia poslali do Paríža, kde začala študovať výtvarné umenie. Po roku sa bláznivo zamilovala do francúzskeho herca Daniela Gelina, s ktorým utiekla do Ríma. Rodičia ju marne prehovorili, aby sa vrátila do Paríža doštudovať. Už v sedemnástich Ursula prejevovala výrazné rysy svojej povahy - nekonvenčnosť a živelnosť. Mala zostať v Ríme len nakrátko, ale nechcela sa vrátiť do Paríža, pretože bola šialene zamilovaná. Vtedy sa ničoho nebála.

V Ríme bola na nejakú dobu fotomodelkou. Film bol pre ňu pomerne logickým pokračovaním kariéry. Prvýkrát sa k nemu dostala počas prázdnin v Ríme /neskôr to hovorila, že to producenti prišli za ňou prví/.
V roku 1955 v Ríme debutovala, keď mala sedemnásť rokov v malej úlohe vo filme Dobrodružstvá Giacoma Casanovu /Le avventure di Giacomo Casanova, 1955/.
V Taliansku hrala ešte vo filmoch Američan v Ríme a Reťaze nenávisti. Potom prišla nečekaná príležitosť. Jej krása upútala v Ríme amerických producentov a hľadačov talentov a ponúkli ju prácu v Hollywoode. A pritom som veľmi váhala, radila som sa s rodičmi, ktorí chceli, aby som pokračovala v štúdiu. Najprv sa musela naučit anglicky, do tej doby nevedela ani slovo. Odišla do Anglicka, kde niekoľko mesiacov brala lekcie u barónky van Heemstraovej, matky herečky Audrey Hepburnovej.


Mladá Ursula Andress

V roku 1955 podpísala svoju prvú filmovú zmluvu so štúdiom Paramount na 7 rokov. Rýchlo nastalo rozčarovanie /zistila som, že som v rukách všemocných producentov. Programovali môj život a opatrovali o mňa ako o nejaké zviera s rodokmeňom/. Bola to pre ňu neúnosná situácia, a tak zmluvu zrušila - podarilo sa to bez problémov, pretože nebola plnoletá. Do neznámeho sveta jej pomohol vstúpiť Marlon Brando: "Bol jediný, koho som v Amerike poznala. Len s ním som mohla hovoriť po francúzsky." V USA bola na určitý čas nazývaná novou Marlene Dietrichovou, hoci iní tvrdili, že jediná vec, ktorú mala s Dietrichovou spoločné boli nemeckí predkovia a nohy.
Vďaka vplyvu manžela Johna Dereka získala prvú veľkú rolu Bondovej priateľky Honey Riderovej v prvej bondovke Dr. No po boku Seana Conneryho. Cez noc z nej urobila medzinárodnú hviezdu. Za všetko vlastne vďačím bielym bikinám kúpeným za 3 doláre vo výpredaji. Boli rovnako sporé ako moja peňaženka a honorár, ktorý som dostala.

V ďalšom roku sa objavila vo filme s Frankom Sinatrom a Deanom Martinom Four for Texas. V roku 1965 hrala hlavnú ženskú rolu vo filme Muž z Hongkongu, kde počas natáčania sa spoznala s J.Paulom Belmondom a dlhú dobu potom bola jeho partnerkou v osobnom živote /4 roky/.
Nikdy sa nestala výraznou herečkou. Do filmov bola obsadzovaná skôr ako ozdoba, ale mala veľké šťastie na skvelých hereckých partnerov. Viac ako hereckým umením však Andressová zaujala svojimi sporo zahalenými krivkami. "Ľuďom sa páčila moja atletická postava. Chceli nové, iné ženy," hovorí o tom dnes Andressová. A Andressová aj vystupovala ako sebavedomá zvodkyňa. Začiatkom 60. rokov, ešte pred sexuálnou revolúciou, to bola senzácia. Lascívne filmové scény "chladnej krásky" vyvolávali v kinách búrlivé reakcie. Vďaka jazykovým znalostiam mohla nakrúcať po celej Európe aj v USA.


Ursula Andress v bondovke Dr.No (1962), ktorá ju preslávila

"Jednoducho som mala veľa šťastia. Nikdy som neskúšala byť niekým výnimočným," vyjadrila Ursula Andressová. V súčasnosti nenakrúca, ale v budúcnosti neodmietne "zaujímavé umelecké ponuky".
V 60. a 70. rokoch sa Andressová objavili v rôznych medzinárodných produkciách, napríklad Príhoda v Acapulce /Fun in Acapulco, 1963/po boku Elvisa Presleyho, Čo je nového, kočka ? /What's New Pussycat/ režírovaný Woodym Allenom alebo v paródii na bondovky Casino Royale. No ani jedna z týchto úloh sa nevyrovnala jej prvotine: V očiach publika bola stále "Bondovo dievča".

Ďalšie filmy: Príhoda v Acapulce /Fun in Acapulco, 1963/ s Elvisom Presleym, Desiata obeť /1965/ s Marcellom Mastroiannim, Muž z Hongkongu s Jean-Paulom Belmondom, Červené slnko /1971/ s Alainom Delonom, Safari Express /1976/, Železná maska /1979/, Súboj Titanov /Clash of the Titans, 1981/, Červené zvony - Mexiko v plameňoch /1982/ s Frankom Nerom, Peter Veľký /1986/, Vraždy v Čínskej štvrťi /TV, 1989/.

Bola iba raz vydatá za herca, producenta a režiséra Johna Dereka /1957-66/, ktorý bol považovaný za jej učiteľa a "profesora Higginsa". Po rozvode zostali ako priatelia. Derek sa neskôr, ako v jej prípade, oženil s Bo Derekovou, mladou kráskou, z ktorej tiež urobil hviezdu. Lásku a vášeň vždy stavala nad kariéru. "Nikdy som nebola dosť ctižiadostivá. Nechala by som plávať všetky filmy sveta, len aby som šla za milovaným mužom. Môj život bol ako uragán."

Veľké lásky prežívala s filmovými partnermi Fabiom Testim /5 rokov/, kratší románik s kolegom Ryanom O´Nealom, Jamesom Deanom, Deanom Martinom a Warrenom Beattym.

Opäť sa o nej začalo hovoriť, keď sa v 44 rokoch stala matkou. Otcom syna Dimitrija narodeného v roku 1980 je o 15 rokov mladší americký herec Harry Hamlin /1978-82/, ktorého Andressová spoznala na nakrúcaní filmu Súboj titanov. Po narodení Dimitrija zmenila život, presťahovala sa do Los Angeles a naplno sa mu venovala. Ďalšími partnermi boli Taliani Lorenzo Rispoli a Fausto Fagone. V živote ľutovala len jediné - že nedokázala synovi vytvoriť úplnú rodinu.


Ursula Andress na akcii spojenej s autogramiádou

Andressová žije v súčasnosti v Ríme. Len nedávno sa musela podrobiť operácii pleca, no inak je zdravotne v poriadku. Aj keď Ursula Andressová pokračovala v natáčaní filmov v 80. - 90.rokoch, tak stále pripomínala to, čím bola vo svojej najslávnejšej úlohe z roku 1962...a vtedy bola spomenutá ako oslnivá kráska skromného talentu. Svoju zatiaľ poslednú rolu dostala vlani vo švajčiarskom filme Die Vogelpredigt oder Das Schreien der Mönche, v ktorom vystupuje ako Matka božia.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...