Elegantná Talianka Virna Lisi

19.6.2006|Jozef Rigo|
Elegantná Talianka Virna Lisi

(*8.9.1932 – Ancona, Marches, Taliansko / +18.12.2014 - Rím, Taliansko)

Vlastným menom Virna Pieralisi nedoštudovala právo na rímskej univerzite, ako chceli jej rodičia, nenastúpila však ani kariéru klavíristky, kde pôvodne sama smerovala. Záujem o hudbu ju nakoniec ako šestnásťročnú priviedol do filmových ateliérov. Postaral sa o to neapolský rodinný priateľ, spevák Giacomo Rondinella, ktorý ju začiatkom 50.rokov priviedol k účinkovaniu v zábavných filmoch. Aj keď sa jednalo o bezvýznamné komerčné snímky, v ktorých mohla uplatniť nanajvýš svoje hudobné vlohy, zoznámila sa aspoň s prostredím a ľudmi okolo filmu, čo sa pre mladučkú Virnu Lisiovú stalo osudným...

Virna Lisiová už o desať rokov neskôr patrila k hlavným sexbombám talianskeho filmu. Prvú veľkú hereckú príležitosť pre Virnu Lisiovú poskytol až Francesco Maselli vo svojej melodráme Žena, o ktorej sa hovorí /La donna del giorno, 1956/, s ktorou sa zúčastnila ešte ako niepríliš známa herečka na MFF v Karlových Varoch v roku 1957, kde snímka získala Cenu mladých tvorcov.

V úlohe nezamestnanej manekýnky Liliany Attenniovej úspešne načrtla dramaticky vyhrotený portrét bezohľadne ctižiadostivej dievčiny, ktorej sa podarí na seba upútať pozornosť verejnosti za cenu klamstiev, podvodu a zničenia iných ľudí.

Prudký vzostup jej kariéry nastal ešte v 60.rokoch, kedy vďaka svojej fotogenickej tváry lemovanej dlhými blond vlasmi sa stala vyhľadávanou predstaviteľkou trpiacich, ale statočných mladých žien, ktoré sú neustále stíhané nepriazňou osudu.

Táto schéma postáv na dlhú dobu obmedzila rozvoj jej schopností, ale zároveň ju preslávila najmä vo výpravných historických a kostýmnych filmoch - postava Júlie z Corbucciho Romulus a Rémus /Romolo e Remo, 1961/, ako partnerka Alaina Delona v ľúbostnej komédii Čierny Tulipán /La Tulipe noire, 1964/, ako Milena v Germiho skvelej satirickej komédii Dámy a páni /Signore & signori, 1965/ a v súčasných veselohrách Najkratší deň /Il Giorno piú corto, 1962/, kde hrala s obrovskou plejádou vynikajúcich európskych filmových hviezd a Casanova 70 po boku M.Mastroianniho a M.Mercierovej.


Elegantná Talianka Virna Lisi

Virna Lisiová neodolala, rovnako ako mnohí západoeurópski herci, ponukám z Hollywoodu, kde ju však producenti prispôsobili a zaškatuľkovali do svojich vzorov typu Doris Dayová, Kim Novaková a Marilyn Monroeová a zo sviežej a temperamentnej talianskej dievčiny ju zmenili na chladnú platinovú krásavicu - vampa. Počas jej pobytu v Hollywoode stihla nakrútiť zopár lascívnych filmov ako sú Ako zabiť svoju ženu /How to murder your wife, 1965/, Útok na kráľovnú /Assault on a Queen, 1966/, S mojou ženou nie! /You don´t not with my wife, 1966/. V nich hrala po boku populárnych amerických hercov Tony Curtis, Jack Lemmon, Frank Sinatra, či Richard Burton. Dokonca vyhrala konkurz na titulnú rolu vo filme režiséra R.Vadima Barbarella /1968/, ktorú potom hrala Jane Fondová. Lisiová Barbarellu odmietla, lebo, ako prehlásila, mala z amerického filmu a systému, ktorý vyrábal vnadné blondýny, plné zuby. Vrátila sa späť do rodného Talianska do Ríma za manželom a synom.


Virna Lisi vo vojnovej komédii režiséra S.Kubricka Tajomstvo Santa Vittorie (The Secret of Santa Vittoria, 1969)

Od 70.rokov sú doménou Lisiovej umelecky kvalitné psychologické drámy. Okrem toho ju čakala ďaľšia rada zábavných filmov, medzi ktorými sa predsa len občas vyskytli zaujímavejšie diela známych režisérov, pod ich vedením sa pozvoľna prehrala do typu zrelých, elegantných a emancipovaných žien, hľadajúcich uplatnenie v živote vo filmoch Rímska smotánka /Roma bene, 1971/a Mimo dobra a zla /Al di la del bene e del male, 1977/. Vo vojnovej komédii režiséra S.Kubricka Tajomstvo Santa Vittorie /The Secret of Santa Vittoria, 1969/ hrala Virna postavu mladej vidiečanky, ktorá skrývala dezertéra pred nacistami a situácia horskej dediny Santa Vittoria sa zhoršila príchodom nacistov ktorých cieľom bolo vyrabovanie ich vzácneho, tradičného a ušľachtilého moku – vína. V tomto filme excelovali okrem Virny Athony Quinn a Anna Magnaniová. Bol nominovaný na dvoch Oscarov /za strih a za hudbu/ a získal Zlatý glóbus ako najlepší film v kategórii muzikál/komédia.

Svojím spôsobom sa jej osudy podobajú osudom krajanky Sophie Lorenovej. Škoda, že v tuzemsku je známa hlavne z tej prvej fázy. Už v 60.rokoch si ale hranie v komerčných filmoch kompenzovala divadlom, kde spolupracovala so špičkovými režisérmi. Hrala u Strehlera v milánskom divadle v Piccolo Teatro, kde v hlavnej úlohe v dráme Jakobíni v divadle spolupracovala aj s Michelangelem Antonionim a tiež sa objavila v niekoľkých zaujímavých televíznych filmoch.

V 70.rokoch za svoje výkony začala zbierať ceny: niekoľkokrát získala Donatellovho Dávida za vedľajšiu aj hlavnú ženskú rolu vo filmoch Cikáda /La Cicala, 1979/ a Vôňa mora /Sapore di mare, 1982/, táto cena jej bola udelená aj za celoživotné dielo. Virna Lisiová zaujala postavou Kataríny Medicejskej, za jej stvárnenie v historickej dráme podľa románu Alexandra Dumasa Kráľovná Margot /La reine Margot, 1994/ režiséra P. Chéreaua po boku Isabelly Adjaniovej, obdržala cenu francúzskej akadémie Cézara v roku 1994. Za celoživotné dielo bola v roku 1996 ocenená Zvláštnym Donatellovým Dávidom. Od polovice 90.rokov točí výhradne v televízii. Na plátno sa vrátila na začiatku 21.storočia filmom Cristine Comenciniovej Najlepší deň môjho života /Il piú bel giorno della mia vita, 2001/. Od roku 1960 je vydatá za rímskeho architekta Franca Pesciho a porodila syna Corrada.

Po mesiac trvajúcej ťažkej chorobe zomrela 18.decembra 2014 v Ríme vo veku 78 rokov.


Virna Lisi vo filme Il Più bel giorno della mia vita, 2002

Jej ďalšie filmy: Eva /Eva, 1962/, Dobré dôvody /Les Bonnes causes, 1962/ s Bourvilom, Dnes, zajtra a pozajtra /Oggi, domani, dopodomani, 1962/ s M.Mastroinannim, Bábiky /Le Bambole, 1965/ po boku G.Lollobrigidy, E.Sommerovej a M.Vittiovej, Made in Italy /1967/, Zákusky, pane /Le dolci signore, 1967/ s U.Andressovou, Biely tesák /Zanna bianca, 1973/ s F.Nerom, Návrat bieleho tesáka /Il ritorno di Zanna bianca, 1974/, Sladké klamstvá /Bugie bianche, 1980/ s M.von Sydowom, Kryštof Kolumbus /Christopher Columbus, 1985/ po boku G.Byrnea, Záhady temnej džungle /I Misteri della giungla nera, 1990/ so S.Keachom, Ohnivá púšť /Deserto di fuoco, 1997/, Balzac /TV, 1999/, Na krídľach života I. /TV-Le Ali della vita, 2000/, Na krídľach života II. /TV- Le Ali della vita, 2001/, Chlapci z Pavlovskej ulice /TV- I Ragazzi di via Pál, 2003/, Anna z domu /TV- A casa di Anna, 2004/, Katarína a jej deti /TV- Caterina e le sue figlie, 2005/.

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © fanja2k7

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...
Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...