Ako som spoznal vašu mamu

27.4.2014|Renáta Misovičová|
Ako som spoznal vašu mamu

Rozprávanie začalo v septembri 2005... a 31. marca 2014 sa Tedove deti konečne dozvedeli, ako sa ich otec zoznámil s ich matkou. A k tomu aj pár ďalších vecí...

Úspešný komediálny seriál How I Met Your Mother (Ako som spoznal vašu mamu) získal počas svojich deviatich sezón deväť televíznych cien Emmy z celkových 28 nominácií a dve nominácie na ceny Golden Globes (obe pre Neila Patricka Harrisa). 208 epizód si režijne rozdelili Pamela Fryman (196 epizód), Rob Greenberg (7 epizód, Michael Shea (4 epizódy) a herecký predstaviteľ Barneyho Neil Patrik Harris (1 epizóda). 31. marca tohto roku bolo v USA odvysielané hodinové finále, ktoré vzbudilo u fanúšikov, ale aj u kritikov, značné kontroverzie. Tie napokon viedli k tomu, že autori sa rozhodli zverejniť alternatívny koniec, ktorý má byť súčasťou DVD s poslednou sezónou seriálu.

Hlavným hrdinom a rozprávačom príbehu je Ted Mosby (Josh Radnor), ktorý v prestrihoch do budúcnosti v roku 2030 rozpráva (hlasom Boba Sageta) svojej dospievajúcej dcére a synovi, ako sa zoznámil so svojou manželkou a ich matkou. Príbeh začína v roku 2005, kedy je 27-ročný, v New Yorku žijúci architekt Ted posadnutý túžbou stretnúť svoju ideálnu partnerku po tom, čo sa zasnúbia jeho najlepší priatelia z vysokej školy – právnik Marshall (Jason Segel) a učiteľka materskej školy Lily (Alyson Hannigan). Táto snaha je tŕňom v oku jeho ďalšiemu priateľovi, sukničkárovi Barneymu (Neil Patrick Harris). V rovnakej chvíli sa Ted zoznamuje s televíznou reportérkou Robin (Cobie Smulders), do ktorej sa zamiluje na prvý pohľad. Aj keď s ňou napokon prežije milostný románik, deťom ihneď vysvetlí, že takto sa zoznámil s ich „tetou Robin“. Ted postupne odhaľuje deťom čoraz viac udalostí zo svojho života i zo života priateľov, ktoré majú viesť k zoznámeniu s ich matkou. Je v tom skutočne dôkladný a tak chvíľu potrvá, kým sa dostane k rozuzleniu.

Na počiatku seriálu bola idea autorov Cartera Baysa a Craiga Thomasa, ktorí chceli „napísať o našich priateľoch a blbostiach, ktoré sme robili v časoch, keď sme žili v New Yorku“. Na oboch autoroch a Thomasovej manželke sú voľne založené postavy Teda, Marshalla a Lily. Rebecca Thomas najskôr nesúhlasila s tým, aby bola predlohou pre Lily, dala sa však zlomiť, keď sa rozhodlo, že ju bude hrať Allyson Hannigan. Scenáristi neskôr postavy obohacovali o vlastnosti či schopnosti ich predstaviteľov – napr. postava Barneyho rovnako ako Neil Patrick Harris samotný je schopný kúzelník, Lily je počas tehotenstva rovnako roztržitá ako Alyson Hannigan a Ted je intelektuál tak ako Josh Radnor. Postavu nováčika partie Robin tvorcovia najskôr ponúkli Jennifer Love Hewitt, ktorá ju odmietla. Bays a Thomas sa napokon tešili, že mohli obsadiť vtedy celkom neznámu Cobie Smulders: „Vďaka bohu, že sa tak stalo... keď ju Ted uvidí prvý raz, vidí ju prvý raz zároveň celá Amerika – a táto skutočnosť udržiava dynamiku seriálu.“

Počas deviatich rokov sme boli svedkami nespočetných, dôležitých i povrchnejších Tedových zastávok na ceste za pravou láskou, premenlivého milostného trojuholníku Ted-Robin-Barney, vyvíjajúceho sa vzťahu a manželstva Marshalla s Lily... Seriál bol osviežujúci formou i obsahom a originálny v mnohých ohľadoch. Nečudo, že si u divákov získaval čoraz väčšiu obľubu a titulnej pätici  s potešením asistovalo v epizódnych úlohách množstvo známych hercov a popových hviezdičiek, medzi inými Britney Spears, Katy Perry, Enrique Iglesias, Jennifer Lopez, Kyle MacLachlan, Katie Holmes. Ako komparzista (!) si dokonca zahral aj populárny hostiteľ americkej televíznej talk show Conan O´Brien.

Ako som spoznal vašu mamu

Niekoľko ďalších zaujímavostí zo zákulisia seriálu:

Všetky scény s budúcimi Tedovými deťmi (Lyndsy Fonseca a David Henrie), vrátane rozuzlenia príbehu, boli nafilmované počas prvej sezóny, resp. na začiatku druhej sezóny. Dôvod bol praktický – postavy si držali rovnaký vek počas deviatich rokov a tak ich scény nemohli byť filmované priebežne.

V seriáli sa predstavili životní partneri troch z piatich hlavných hrdinov – Alysonin manžel Alexis Denisof stvárnil slizkého Sandyho Riversa, manžel Cobie Taran Kiliam hral Blaumana a David Burtka, partner Neila Patricka si zahral Scootera, Lilynu stredoškolskú lásku.

Obe hlavné herečky počas série otehotneli, ale keďže scenár im tehotenstvo nepredpisoval, prichádzalo k maskovaniu. Tehotenské bruško Alyson bolo odhalené akurát v scéne, kde Lily vyhrala súťaž v jedení hotdogov, čo vyústilo v jej komicky zdeformované brucho.

Pri prezentovaní finálnej série v americkej televízie Hannigan nedokázala zodpovedať otázku, čo jej bude najviac chýbať na jej filmovom manželovi Jasonovi Segelovi, keď ju premohli emócie a rozplakala sa.

Postava Barneyho Stinsona bola pomenovaná podľa heroínového dílera v knihe Jamesa Ellroya L.A. Confidential.

USA sú krajinou, ktorá si zakladá na spoločenskej korektnosti, a tak seriál používal pre niektoré ošemetné situácie eufemizmy. „Jedenie sendvičov“ sa stalo krycím heslom pre fajčenie marihuany, „palce hore“ si hrdinovia zakričali vždy, keď v skutočnosti chceli vystrčiť prostredník, a „hrali na gajdy“ vždy, keď sa divoko a hlasno milovali.

Divácku anketu o najviac a najmenej obľúbenú Tedovu priateľku vyhrala Victoria (Ashley Williams), prepadla Zoey (Jennifer Morrison).

Niektoré rekvizity našli po nakrúcaní domov u členov hereckého osadenstva a štábu – Josh Radnor si ponechal modrý roh na trúbenie, ktorý zohral dôležitú úlohu v jeho vzťahu s Robin, Neil Patrick Harris dostal „Playbook“ a box, v ktorom partia sedávala v pube MacLaren´ s, tri žlté dáždniky skončili u režisérky Pamely Fryman a tvorcov seriálu Craiga Thomasa a Cartera Baysa.

Seriál bol najskôr plánovaný na maximálne osem sezón, materská televízia CBS sa napokon rozhodla pridať aj deviatu, v ktorej sa s „matkou“ konečne zoznámili aj diváci. CBS v spolupráci s Baysom a Thomasom v súčasnosti pripravuje tzv. spin-off seriálu pod názvom How I Met Your Dad (Ako som stretla vášho otca), ktorý má mapovať životné osudy Sally (Greta Gerwig), ktorá opúšťa svojho prvého manžela a hľadá si druhého, otca svojich detí. Novinka má mať s How I Met Your Mother spoločnú len základnú myšlienku a autorov, nemá v nej figurovať žiadna z pôvodných postáv. Seriály podobného typu v minulosti nikdy neprekročili tieň svojich predchodcov (Joey versus Priatelia, Private Practice versus Klinika Grace, počkajme si však na premiéru, možno to tentoraz bude inak.

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © CBS

Súvisiace články