Lion

21.2.2017|Martin Černický|

Spomínate si ešte na Milionára z chatrče? Nenápadný britský film z roku 2009 zvalcoval 81. ročník udeľovania Oscarov a nevídaný úspech zaznamenal aj v kinách. A to nemal k dispozícii ani jednu hviezdu prvej svietivosti a režisér Danny Boyle sa opieral o nepríliš známe obsadenie plné indických hercov. Predstaviteľ ústrednej postavy, Dev Patel, dlho nevedel nadviazať na svoj veľký filmový debut a zdalo sa, že môže navždy ostať hercom jednej roly. No nestalo sa tomu tak a vďačiť za to môže snímke Lion.

Film pojednáva o indickom chlapcovi, ktorý žije so svojou matkou, sestrou a starším bratom v Khnadwe. Jeho rodina sa pretĺka ťažkým životom tak ako sa len dá a ešte len päťročný Saroo sa jedného dňa vydáva s bratom za nočnou prácou. Lenže jeho brat, Guddu, sa nevracia v stanovenom termíne a Saroo tak uprostred noci nasadá na najbližší prázdny vlak. Skôr než sa však nazdá, vlak začne uháňať ďaleko od jeho domova a mladý hrdina sa po čase ocitá až v ďalekej Kalkate. A nakoľko ani sám presne nevie, odkiaľ pochádza, dostáva sa do miestneho sirotinca a z neho k austrálskej rodine, kde nachádza nový domov. No myšlienka na návrat do svojej rodnej dediny v ňom pretrváva i v dospelom veku...

Lion vznikol podľa skutočných udalostí, respektíve podľa autobiografickej knihy A Long Way Home. Už len z jej názvu dá viac-menej odhadnúť, ako sa bude ďalej odvíjať jeho príbeh a ako približne skončí. Lenže ľudia na podobné príbehy počujú a radi sa nimi nechávajú dojímať. Lion  je teda svojim spôsobom hrou na istotu a o tom, že majiteľom kín a jeho tvorcom prinesie pekné peniaze do kasičky, sa nedalo pochybovať už od samého začiatku. No v prvom rade ide o kvalitnú záležitosť, ktorej ďaleko viac svedčia kinosály ako televízia typu Hallmark.

Fotogaléria Lion (2016)Zobraziť fotogalériu »

Lion je totiž v zásade sebaisto natočený film, čo je o to potešujúcejšie, že jej réžie sa ujal celovečerný debutant. Austrálčan Garth Davis, ktorý nemal žiadne skúsenosti s podobnými projektami, sa umne vyhýba gýčovým scénam a nesnaží sa za každú cenu tlačiť na emócie. Istá a zo zápletky vyplývajúca scenáristická predvídateľnosť je zase do istej miery negovaná nielen občasnými silnými scénami ale i celkovo dobre písanými dialógovými výmenami a kvalitnými hereckými výkonmi. Dev Patel, brit s indickými koreňmi, našiel v postave Sarooa nepochybne životnú úlohu a bez akéhokoľvek zaváhania dokáže podávať jej motivácie tak, aby ste jej chápali a fandili, nech uspeje. Nemenej dobrá je na menšom priestore i Rooney Mara ako jeho priateľka Lucy, no predovšetkým treba pochváliť nezlyhávajúcu Nicole Kidman, ako adoptívnu Saroovu matka, Sue. No a bola by chyba opomenúť aj autentický výkon osemročného Sunnyho Pawara.

Ako menší problém každopádne vnímam rozhodnutie rozprávať dej chronologicky.  Film sa tým drobí na dva úseky – v prvej časti sledujeme Sarooa ako malé dieťa a naplno s ním prežívame jeho indické patálie, v druhej sa hlavný hrdina už ako dospelý muž pokúša hľadať svoju skutočnú rodinu. Štruktúra ani jednej z nich však nedokáže prekvapiť a obe iba pomaly a isto a bez výraznej gradácie smerujú k predpokladaným vyvrcholeniam. Aj keď sa vzhľadom k vysokej remeselnej kvalite nedá hovoriť o vyloženej monotónnosti, na niektorých divákov to tak môže pôsobiť. Škoda, že sa film nevydal skôr cestou kratších flashbackov do hrdinovej minulosti s postupným odhaľovaním toho, čo sa mu dialo predtým. Niečo mi hovorí, že by to fungovalo lepšie.

No i bez ohľadu na to je Lion veľmi dobre natočený, príjemný a citlivý film, ktorý sa so svojou témou popasoval viac než dôstojne. Ak však náhodou patríte k cynickejšej časti divákov, návštevu kina by ste si mali dôkladne premyslieť.

VERDIKT MOVIE MANIA:
  Foto © Forum Film Slovakia

Súvisiace články

Filmové novinky na júl 2020

Filmové novinky na júl 2020

Rok 2020 nebude mať najlepšiu reputáciu (všetci, ale naozaj že celý svet, vieme prečo). Na druhú stranu, ubieha veľmi rýchlo a my sme...