Parfum: Príbeh vraha (Perfume: The story of a murderer)

14.1.2007|Olivia|
Parfum: Príbeh vraha (Perfume: The story of a murderer) Zdá sa, že nemecký spisovateľ Patrick Suskind, keď písal svoju knihu, nepočítal s tým že tá raz bude sfilmovaná. Veď kto by si pomyslel že námet, zahŕňajúci množstvo emócií, citlivých detailov a vôní sa dá preniesť z podoby tisícok slov do média zvaného film. Ale po vyše 20 rokoch je film Parfum:Príbeh vraha na svete a to hlavne za pomoci režiséra Toma Tykwera. Má za úlohu prekvapiť divákov detailnými zábermi na čuchajúce nosy, nahé telá,  a naisto aj krásou zavraždených dievčat.

´Parfum sa skladá z troch častí, z ktorých každá má štyri esencie vôní. Ak chceš, aby bol výnimočný, musíš k dvanástim esenciám pridať trinástu. Tá však nesmie byť doposiaľ nikým objavená.´ V 18. storočí, na rybom trhu v Paríži, sa narodilo dieťa menom Jean Baptiste Grenouille (Ben Whishaw). Mal výnimočný dar, magické čuchové bunky, ktoré boli tak vyvinuté, že mohli ucítiť vône všetkých rastlín, živočíchov a vecí, proste všetkého čo sa nachádzalo blízko, či obďaleč. Dokonca aj skla, alebo azda aj pocitov iných ľudí. Počas jeho cesty špinavým svetom plným zaujímavých vôní, z ktorých nerozlišoval ktoré sú dobré a ktoré zlé, sa dopracováva k podstate svojho mizerného bytia. Objaviť výnimočnú esenciu vône, ktorá by mala neodolateľnú moc nad zmyslami ľudí. Jeho plán nebol ani tak plánom, ako skôr dopredu daným osudom.  Nedarí sa mu to dovtedy, pokiaľ nestretne krásnu ženu. Usídlil sa v mestečku Grasse, ktoré bolo známe výrobou parfumov, ako tovariš v jednej z dielní. Po prevarenej mačke, a po vyfermentovaní ženy prišiel na spôsob, ako získať a zakonzervovať esenciu vône ľudskej bytosti. V meste začnú miznúť krásne dievčatá a vždy sa nájdu o nejaký čas mŕtve, no takmer nedotknuté. Diabolské dielo je skoro dokončené, chýba však trinásta esencia v podobe Laury, anjelsky čistej dcéry váženého predstaveného mesta Grasse...

Parfum: Príbeh vraha

Rôzne časti filmu sa nesú v rôznom nádychu vačšinou potemnej atmosféry. Raz poetické až vyumelkované zábery strieda naturalistický štýl rozprávača, ktorý sprevádza diváka celým príbehom vraha. Hlavná postava je len akýsi nástroj, ktorého jeho výnimočný dar vedie k dopredu určenému cieľu, pričom každého koho stretne čaká nemilý osud. Príbeh núti k akejsi empatii voči tomuto človeku, čo je spôsobené najmä jeho spôsobom vystupovania. Trochu ma sklamala vedľajšia úloha Giuseppeho Baldiniho - francúzskeho výrobcu parfumov v prevedení Dustina Hoffmana. Bol len doplnkom k príbehu.

Prvá časť filmu je dlhodobejším opisom toho, ako Grenouille vyrastal, je to tá krajšie spracovaná časť, kde sa producent viac zaoberá detailmi, napríklad na čuchajúci nos hlavného hrdinu a na krivky Rachel Hurdovej-Woodovej prvej z vrahových obetí. Asi po 40-50 minútovom úvode sa príbeh akoby pozastaví nad tým, ako sa tvorí životný plán v hlave vraha. Nasleduje prenasledovanie obetí a zvyšujúca sa zúrivosť davu. Tu si niektorý divák môže pomyslieť, že film už svoje povedal a viac už nemá čo ponúknuť. Takýto pocit sa nesie až do posledných minút. Film vyúsťuje do záberov, ktoré  pôsobia mierne absurdne a šokujúco. Ja osobne som ostala v pomykove, nevedela som, či sa mám smiať, alebo cítiť znechutenie a ľutovať toho, čo si zobral za úlohu príbeh sfilmovať.

Parfum: Príbeh vraha

Celkovo voči filmu nemám veľké námietky až na miernu nudu v strednej časti. Film mal predsa  zachytiť dávno napísaný príbeh, čo sa mu aj celkom podarilo. Možno aj vďaka tomu, že sa ho spisovateľ odhodlal predať do filmovej brandže až v čase, kedy sa dá vo filme vyjadriť viac, ako pred rokmi. Nuž ale ktovie, čo by sa stalo, keby sa k tomu odhodlal ešte neskôr. Možno by mali diváci možnosť naozaj pocítiť vôňu , šíriacu sa priamo z filmového plátna.

Žáner: Historická dráma
Doba trvania: 147 min.
Réžia: Tom Tykwer
Hrajú: Ben Whishaw, Dustin hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood
VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články