Gartenbaukino pripravilo poctu Robertovi Altmanovi

25.1.2007|Webnoviny|
Gartenbaukino pripravilo poctu Robertovi Altmanovi BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - Viedenské Gartenbaukino pripravilo špeciálny cyklus s názvom A Tribute to Robert Altman, počas ktorého uvedú dvanásť filmov z tvorby režiséra Roberta Altmana. Od piatka 26. januára do štvrtka 1. februára tak vzdajú poctu jednému z najvýznamnejších režisérov v dejinách. Altman zomrel 20. novembra minulého roka vo veku 81 rokov.

Ako režisér debutoval v roku 1951 dobrodružným filmom Modern Football a veľmi aktívnym zostal aj počas ďalších desaťročí. Posledný film Zajtra nehráme! mal americkú premiéru v júni 2006. Režisérsky sa podpísal aj pod úspešný seriál z prostredia poľnej nemocnice M.A.S.H. (1970), drámu Nashville (1975) a film Hráč (1992). Počas svojej kariéry ho päťkrát nominovali na Oscara v kategórii Najlepší režisér, naposledy za film Gosford Park z roku 2001. Sošku si však ani raz neodniesol. V roku 2006 mu Akadémia filmových umení a vied udelila Oscara za celoživotné dielo.

Komorná prehliadka filmov tohto výnimočného amerického režiséra sa začne snímkou z prostredia modelingu Pret-a-Porter (1994) s Kim Basinger, Sophiou Loren a Marcellom Mastroianim v hlavných úlohách. Diváci uvidia aj úspešné práce zo 70. rokov, ako protivojnovú satirickú komédiu M.A.S.H. (1970), podľa ktorej o desať rokov neskôr vznikol úspešný televízny seriál, naturalistický anti-Western McCabe a pani Millerová (1971) a kriminálny film Dlhé lúčenie (1973). Chýbať nebude ani jeho posledný film Zajtra nehráme! (2006). Bližšie informácie o festivale a podrobný program predstavení prináša webová stránka na www.gartenbaukino.at.

SITA/AP Zdroj:  Webnoviny Foto © Wikipedia

Odporúčané články

Temperamentná kráska Raquel Welch

Temperamentná kráska Raquel Welch

Narodila sa 5. septembra 1940 v Chicagu ako Jo Maria Raquel Tejada a bola najstaršia z troch detí v rodine chudobného bolívijského...
Hostel (Hostel)

Hostel (Hostel)

Dlhoočakávaný film Eliho Rotha je už tu! Film, o ktorom sa toľko hovorilo a písalo, má dnes premiéru aj na Slovensku. Film tak ospevovaný...