Mesiac február ukončíme so šiestimi novými filmami, vrátane drámy The Post: Aféra v Pentagone

22.2.2018|Ivet Kollarova|

Posledný týždeň v mesiaci február uzavrieme bohatou nádielkou nových filmov s rôznym žánrovým zameraním. Od dnes je v našich kinách šesť nových snímok s ťahákom, politicko-novinárskou drámou podľa skutočných udalostí od režiséra Stevena Spielberga, The Post: Aféra v Pentagone, ktorá okrem nominácii na Zlatý glóbus získala aj dve nominácie na ceny Oscar, jednu pre Meryl Streep, ktorej sa tak počet oscarovských nominácii vyšplhal na 21.

Začnime krimi komédiou s prvkami čierneho humoru od dvojice tvorcov Johna Francisa Daleyho a Jonathana Goldsteina, Nočná hra (Game Night). Každý týždeň Max a Annie organizujú zábavný „herný“ večer. Maxov charizmatický brat Brooks však pripraví tentoraz hru, akú ešte nezažili - riešenie záhadnej vraždy, pričom nezabudne ani na falošných gangstrov a federálnych agentov. Takže aj Brooksov únos je súčasťou hry... alebo nie? Keď sa šesť súťažechtivých hráčov rozhodne vyriešiť prípad a vyhrať HRU, postupne zistia, že ani táto „hra“, ani Brooks, nie sú úplne tými, čo si mysleli. Počas jednej chaotickej noci sa priatelia ocitnú až po uši v deji a každé nové zistenie obráti ich situáciu hore nohami. HRA nemá pravidlá, ani body a hráči netušia, kto ju ešte zdieľa s nimi... Film má vskutku hviezdne obsadenie, na čele s Rachel McAdams, Jesse Plemonsom, Jasonom Batemanom, Kyle Chandlerom, či Billym Magnussenom. Okrem nich si vo filme zahrali aj Kylie Bunbury, Sharon Horgan, Joshua Mikel, Lamorne Morris, či Michael Cyril Creighton.

Pre malých aj veľkých pripravil režisér Nick Park animovaný rodinný film Pračlovek (Early Man). Príbeh animovanej komédie sa odohráva v dávnej dobe, keď po našej Zemi ešte putovali mamuty a ľudia si vážili svoje rodné jaskyne. Britské štúdio Aardman Animations na čele s oscarovým režisérom Nickom Parkom po filmoch ako Slepačí úlet, Wallace a Gromit a Ovečka Shaun prichádza s filmom o stretnutí civilizácií. Zvíťazí doba kamenná alebo bronzová?

Dug je typický neohrozený hrdina doposiaľ žijúci v pomerne pokojne prebiehajúcej dobe kamennej. A teraz spolu so svojím štvornohým priateľom musí zachrániť svoj kmeň a milovaný domov pred veľkou hrozbou. Vtrhla k nim totiž doba bronzová v čele s podlým lordom. Dug sa nakoniec vďaka náhode ocitá priamo uprostred nepriateľského územia a tam staví budúcnosť svojho kmeňa do podivnej hry, v ktorej sa dve rovnako veľké skupiny bojovníkov snažia kopať do koženej gule.

Dug má jedinú šancu: naučiť seba a ďalších desať riadne nemotorných praľudí hrať futbal a následne vyhrať zápas proti elitnému reprezentačnému klubu Real Bronzio. Len tak môžu získať späť svoje územie. To sa zdá spočiatku absolútne nemožné. Vyzerá to skôr na úplnú katastrofu, totálny debakel a po ňom nasledujúcu dlhodobú drinu v baniach víťaznej civilizácie. Našťastie sa im podarí získať na svoju stranu veľkú futbalovú fanúšičku Tynu a vďaka jej trénerskym metódam využívajúcim aj bublajúce sopky a vriace gejzíry sa všetko začína obracať k lepšiemu. Dokáže však doba kamenná poraziť dobu bronzovú? Vyhrá Dug a jeho tím zápas a získa späť svoje územie? Nič nie je isté.

V anglickom origináli: Tom Hiddleston, Maisie Williams, Eddie Redmayne, Miriam Margolyes, Richard Ayoade, Timothy Spall, Mark Williams, Rob Brydon, Kayvan Novak, Johnny Vegas. U nás sa film premieta v slovenskom znení: Daniel Fischer, Kristína Svarinská, Ivan Romančík, Miloslav Kráľ, Marcel Ochranek, Marián Labuda ml., či Roman Matisko.

Od dnes v kinách aj novinka Stevena Spielberga, The Post: Aféra v Pentagone (The Post). Keď vláda klame, noviny sa musia postaviť na stranu pravdy. Aféra v Pentagone je napínavou drámou z prostredia najvyšších politických kruhov USA. Rozpráva skutočný príbeh Kay Grahamovej, vydavateľky The Washington Post, a jej vedúceho redaktora Bena Bradleeho, ktorí sa pustia do boja s vládnou mašinériou. Chcú zverejniť exkluzívny materiál odhaľujúci fakty, ktoré americká vláda pred verejnosťou ukrývala takmer tri desaťročia. V nerovnom súboji obaja riskujú nielen svoje kariéry, ale aj osobnú slobodu, aby pomohli vyniesť na svetlo dlho utajovanú pravdu o tzv. Pentagon Papers. V hlavných úlohách excelujú Meryl Streep a Tom Hanks. Okrem nich vo filme uvidíme aj Saru Paulson, Boba Odenkirka, Tracyho Lettsa, Bradleyho Whitforda, Bruca Greenwooda, Matthewa Rhysa, Alison Brie, Carrie Coon, Jesseho Plemonsa, Michaela Stuhlbarga, či Bena Livingstona.

Posledný februárový týždeň dostane priestor aj česká komédia v réžii Milana Cieslara, Večne tvoja neverná (Věčne tvá nevěrná). Josef a Miluška sú manželia snáď celú večnosť. Josef svoju ženu síce miluje, ale tiež má slabosť pre krásne ženy. A tak sa občas s niektorou spriatelí o niečo viac. Miluška ako bývalá telocvikárka svojho manžela a ich dospievajúcu dcéru neúnavne zahŕňa neutíchajúcou starostlivosťou a terorom zdravého životného štýlu.

Ich manželstvo, a tiež Josefovo momentálne krachujúce nakladateľstvo, sa pomaly rúti do záhuby. Do toho prichádza Josefova teta Marta, skúsená psychologička z manželskej poradne. Rodinu svojho synovca sa rozhodne zachrániť veľmi originálnym spôsobom. Musia sa rozviesť. Nie iba tak na oko, ale na základe vážneho dôvodu. Marta im naordinuje neveru. Musia sa pristihnúť in flagranti. Bláznivá hra môže začať. Vo filme si zahrali Pavel Kříž, Vilma Cibulková, Lenka Vlasáková, Saša Rašilov, Jiří Lábus, Andrea Hoffmannová, či Natalia Germani.

Posledné dva filmy týždňa a mesiaca február potešia klubové srdcia. Prvý film s názvom, z ktorého cítiť floridský nádych, Miami prichádza z chladného fínskeho severu a o réžiu sa postarala Zaida Bergroth, ktorá natočila road movie o dvoch sestrách - barových tanečniciach, ktoré unikajú pred gangstrami. Angela - tá staršia - je tanečnicou veteránkou,  ktorú raz po jednom vystúpení osloví jej mladšia nevlastná sestra Anna, s ktorou sa roky nevideli.  Ich prvé stretnutie má dramatickú atmosféru, lebo Angelu práve napadne chlapík z gangu, ktorému dlží peniaze – Anna jej zachráni život a táto udalosť ich naštartuje na útek, pri ktorom sa snažia spolu zarobiť tancom peniaze, aby vrátili dlh. V hlavných úlohách Krista Kosonen, Pirkko Hämäläinen, Juha Lehtola, Sonja Kuittinen, Mait Lepik, či Markus Tilli.

Druhý film prichádza z francúzska. Režisér Guillaume Canet natočil existenčnú komédiu Rock'n Roll. Guillaume Canet žije rozprávkový život. Má všetko, po čom môžu druhí muži len snívať. No potom, priamo počas natáčania, mu jeho dvadsaťročná herecká kolegyňa sucho oznámi, „že už nie je rock’n’roll“. Druhá rana na seba nenechá dlho čakať – v rebríčku „šukateľnosti“ hercov sa ževraj prepadol na úplné dno. Domácky život s Marion, syn, kone, dom na vidieku – to všetko je pre mladé herečky totálne anisexy. Guillaume si tak vezme do hlavy, že sa musí radikálne zmeniť. A to hneď. Premena ale zachádza tak ďaleko, ako nikto z prítomných nečakal. V hlavných úlohách Guillaume Canet, Marion Cotillard, Philippe Lefebvre, Gilles Lellouche, Camille Rowe, Kev Adams, Ben Foster, Yvan Attal, Annie Mercier, Arnaud Henriet, Pierre Niney, či Yvonne Gradelet.

  Foto © FilmEurope/ASFK/ContinentalFilm/MagicBox/CinemArt/ForumFilm

Súvisiace články

Filmové novinky na november 2018

Filmové novinky na november 2018

Doslova míľovými krokmi sa približujeme ku koncu roku 2018. Pred sebou máme už len dva posledné mesiace a odpočítavanie zahájime...