Filmové novinky na august 2018

31.7.2018|Ivet Kollarova|

Mesiac august naznačuje letnú sezónu na jej vrchole, prázdniny vo svojej druhej polovici a filmové prehliadky pod holým nebom. No okrem letných kín, nezaháľajú ani domáci distribútori, ktorí sa aj počas dovoleniek snažia priniesť do kín to najlepšie z najlepšieho na uvoľnené letné dni a vyhnúť sa tak označeniu uhorková sezóna. Po mesiaci júl v kinách nesklame ani august a minimálne v štyroch zo svojich piatich premiérových týždňoch prinesie hollywoodske blockbustre, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. A keď medzi ne započítate niekoľko menších klubových snímok, o zábavu a letné schladenie v kine je postarané. Koncom mesiaca august, ako už tradične, sa filmová verejnosť bude sústrediť do Benátok, kde odštartuje 75. ročník Medzinárodného filmového festivalu a s ním aj neoficiálny začiatok novej oscarovskej sezóny.

Prvý augustový týždeň bude v kinách jednoznačne najvzrušujúcejší. Spomedzi troch nových filmov bude highlightom, nie len týždňa ale aj mesiaca už šieste pokračovanie akciou nabitého franchisu Mission: Impossible s názvom Mission: Impossible - Fallout. Prvý krát v sérii sa na režisérsku stoličku vrátil rovnaký režisér, ktorým je Christopher McQuarrie a priniesol doposiaľ najosobnejší film série s jedným z najobťažnejších kaskadérskych kúskov, ktoré Mission kedy mala. V úlohe elitného agenta IMF sa ako Ethan Hunt predstaví železný Tom Cruise. Svoje úlohy si z predchádzajúcich filmov zopakujú aj Simon Pegg, Ving Rhames, Alec Baldwin, či Michelle Monaghan. Rebecca Ferguson sa vráti ako záhadná agentka Ilsa Faust a rolu zloducha Solomona Lana si zopakuje Sean Harris. Medzi nové tváre patria Henry Cavill, Angela Bassett, či Vanessa Kirby.

Do kín sa vracia aj neohrozená animovaná Rodinka Úžasných 2 od režiséra Brada Birda, ktorú si rozhodne užijú aj dospelí. Tentokrát bude hlavnou superhrdinkou mama Helen a statný otec Bob sa bude musieť postarať o domácnosť a deti, najmä malého Jack-Jacka, ktorého schopnosti sa akurát vyvíjajú. Tretím filmom prvého augustového týždňa bude hudobný dokument o nezabudnuteľnej speváckej legende, ikone, ktorá odišla príliš skoro, Whitney režiséra Kevina Macdonalda o živote, kariére a pádoch Whitney Houston.

Rovnako tri nové filmy ponúkne aj druhý augustový týždeň. Plátna vyplní prehistorický megažralok, tzv. Megalodon vo filme Meg: Hrozba z hlbín režiséra Jona Turteltauba a na dne výskumného centra uväzní niekoľkých vedcov, ktorí tak musia bojovať o holé životy. Na miernejšie odľahčenie poslúži francúzska dramédia Nezvyčajná cesta fakíra, ktorý uviazol v skrini, ktorú natočil Ken Scott o nezvyčajnej ceste fakíra naprieč Európou.

O napätie a trochu toho sci-fi sa postará thriller Tmavá myseľ o skupinke teenagerov, ktorí prežili vyčíňanie záhadného vírusu a nadobudli superschopnosti, vďaka ktorým sú vládou považovaní za nepriateľov štátu, ktorý sa ich chce zbaviť. Proti tomu sa vytvorí odboj na čele s Ruby, ktorá s ostatnými bojuje o svoje prežitie. O réžiu filmu, ktorý vychádza z rovnomennej knihy spisovateľa Alexandra Brackena, sa postarala Jennifer Yuh Nelson. V hlavných úlohách Mandy Moore, Bradley Whitford, Gwendoline Christie, Wade Williams, či Amandla Stenberg.

Tretí augustový týždeň prinesie do kín štyri nové snímky. Jednou z nich bude aj slovenská sci-fi snímka Dôverný nepriateľ režiséra Karla Janáka o nových technológiách a inteligentnom dome, ktorý sa po čase obráti proti svojmu majiteľovi. Je to len chyba v systéme, alebo dom riadi niekto iný? V hlavných úlohách Gabriela Marcinková, Roman Luknár, Ondrej Malý, Vojtech Dyk, či Zuzana Porubjaková. V réžii Antoina Fuqua a v hlavnej úlohe s Denzelom Washingtonom v boji za spravodlivosť uvidíme pokračovanie akčného hit Equalizer 2, ktorý priamo nadväzuje na svojho predchodcu.

Z MFF Cannes 2018, z ktorého si film odniesol cenu Grand Prix, prichádza do našich kín novinka od Spika Leeho, čierna krimi komédia BlacKkKlansman, natočená podľa skutočných udalostiach o historicky prvom černošskom policajtovi v Colorade, ktorý sa rozhodol infiltrovať do Ku Klux Klanu. V hlavných úlohách uvidímeJohna Davida Washingtona, Adama Drivera, Tophera Graca, Lauru Harrier, Roberta Johna Burka, či Ryana Eggolda. Z Brazílie do našich kín priletí aj snímka Mama Brasil od režiséra Gustava Pizziho, ktorý prináša neobyčajný príbeh o rodičoch, ktorí bojujú so svojím strachom o deti, najmä keď sa chystajú poslať svojho najstaršieho syna do sveta.

Štvrtý týždeň taktiež so štyrmi novými filmami. Svetový film bude mať zastúpenie singapursko-japonským filmom Bistro Ramen režiséra Erica Khooa o mladom šéfkuchárovi Masatoovi, ktorý sa vydáva do sveta hľadať tie najlepšie chute a variácie svojej obľúbenej polievky ramen a presvedčí sa, že láska skutočne prechádza cez žalúdok. Z Francúzska príde dramédia Skorosestry od dua Saphia Azzeddine a François-Régis Jeanne o troch sestrách, ktoré spojí smrť ich biologického otca a byt, ktorý im zanechal. 

A čo by to bolo leto bez bláznivej komédie. O tú sa postarala režisérka Susanna Fogel a natočila Špión, ktorý ma dostal o dvoch najlepších kamarátkach, ktoré sú nečakane vtiahnuté do akčnej špionážnej missie, po tom čo zistia, že bývalý partner jednej z nich je špión. V hlavných úlohách Mila Kunis, Kate McKinnon, Sam Heughan, Justin Theroux, či Gillian Anderson. A po komédii bude aj horor. Mýtus o hrôzostrašnom, chudom a vysokom zjavení s neprirodzene dlhými rukami, ktoré je zodpovedné za zmiznutie niekoľkých detí sa rozhodol preveriť režisér Sylvain White v snímke Slender Man

Mesiac august ukončíme piatym týždňom a opäť so štyrmi novými filmami v našich kinách. Režisér Albert Hugeh natočil epické historické dobrodružstvo o mladom bojovníkovi a vlkovi, ktorí aby prežili v divočine musia spojiť svoje sily, v snímke Náčelník. Film režiséra Leigha Whannela, Upgrade je drsné akčné sci-fi o chlapovi, ktorý sa nechal vylepšiť, aby mohol opäť chodiť. A aby sa mohol pomstiť. V hlavnej úlohe zničeného muža, ktorý vstal z popola uvidíme Logana Marshalla-Greena. 

Koncom mesiaca bude ešte jedna animovaná snímka pre deti. Islandský režisér Árni Ásgeirsson natočil dobrodružnú snímku o kuriatku, ktoré sa nenaučilo lietať, ostalo bez rodiny a muselo sa naučiť prežiť drsnú arktickú zimu, s názvom Ploey. Mesiac uzavrieme českou drámou režiséra Roberta Sedláčeka, Jan Palach, ktorá sleduje posledné mesiace života študenta, ktorý sa svojím činom pokúšal prebudiť národ a zmeniť dejiny. V hlavných úlohách Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, či Jan Vondráček.

  Foto © Depositphotos/CinemArt/SaturnFilm/Itafilm

Súvisiace články

Filmové novinky na december 2018

Filmové novinky na december 2018

Jedenásť mesiacov za nami, pred nami už len posledný mesiac roku 2018, december. Pokiaľ ste celý rok sledovali a chodili na nové filmy...