Evan všemohúci (Evan Almighty)

22.8.2007|Tomáš Kolompár|
Evan všemohúci (Evan Almighty)

Predstavte si, že sa vám na niekoľko dní podarí získať všemocnú moc boha. Pred štyrmi rokmi dostal takúto možnosť Jim Carrey a bola z toho veľká pecka, ktorá zaznamenala kasový úspech po celom svete. Ako to už po takom, peniažkami „smrdiacom“ filme býva zvykom, po štyroch rokoch sa Boh s charizmou Morgana Freemana vracia, aby si oddýchol a svoju veľkú záťaž predal na ďalšie, obyčajne žijúce ľudské stvorenie.

Celý druhý diel, ak sa to dá nazvať, je presnou kópiou jednotky. Obyčajný Američan s veľkými snami sa prepletá svojim osudom a chce byť úspešný. Jeho hlavným patrónom je tentokrát  Evan Baxter (Steve Carell), ktorý kedysi Bruceovi  vyfúkol prestížne moderátorské kreslo. Dnes je na tom o čosi lepšie, pretože je veľmi blízko k stoličke, ktorá stojí v rokovacej sále amerického Kongresu. A práve čerstvého kongresmana, ktorý vyhral voľby s odvážnym sloganom „Zmením svet“, sa rozhodol Boh otestovať. Príde teda z nápadom resp. s úlohou, podľa vzoru starozákonného konštruktéra  Noema postaviť archu, zhromaždiť na nej zástupcov všetkých živočíšnych druhov a informovať ľudí o blížiacej sa potope.

Evan všemohúci (Evan Almighty, 2007)

Evan Všemohúci je teda resp. nieje ani sprvoti tým, čím dominoval Bruce, ktorý v sebe skrýval vtip, nápady a humorné skeče, ktorými vedel zabaviť. Evan to nielenže nemá, ale počas filmu sa to ani nesnaží získať, za čo by si teraz tvorcovia mali búchať hlavy do stien štúdia. Pýtam sa ako je možné, že tak skvelý námet môže niekto tak pokaziť a poslať ho do vôd priemerných filmov typu Eddieho Murphyho alá Norbit či Strašidelný zámok? Tom Shadyac to urobil a nakrútil film bez myšlienky. Celým filmom má divák možnosť sledovať iba to ,ako sa z hlavného hrdinu robí maximálny debil, ktorý nič nevie( je však zaujímavé, že kandiduje do senátu...). To, na čo sa tvorcovia spoliehali najviac, vôbec nefunguje. Osobne si myslím, že zábery a akcie typu udriem sa do prsta kladivom či ma niekto „ovenčí“ trusom tu už boli a budú. V Evanovi však takýchto scén je neúrekom a po cca 20 minútach sa nemáte na ničom smiať, pretože to v skutočnosti ani smiešne nie je. Všetko preto, ako tak zachraňuje Morgan Freeman a Steve Carell (40 rokov panic, Malá Miss Sunshine), ktorý sa snaží filmu dodať potrebnú šťavu. Aj keď mu to niekedy nevychádza, stále sa je na jeho kúsky chuť pozerať. Škoda len, že sa z nehe robí úplní magor a nemá väčší priestor na vtipnejšie scénky ako riešenie dramaticko-fekálnych orgií svojich zvieracích partnerov, či vedľajšie postavy, ktoré pri ňom pôsobia ako chodiace figúrky, ktorým niekto niečo nadiktoval.  To na čom jednička zakladala svoj úspech, v čisto originálnych dialógoch spolu s vtipnými scénami, je v Evanovi zatratené. Jednoducho povedané, volné pokračovanie je len nevydareným pokusom tvorcov nahrabať nejaký ten dolár navyše a bodka. O to je to viac na škodu, že sa tento film zaraďuje medzi „zlé“ pokračovania prvých invenciou obsahujúcich častí.

Evan všemohúci (Evan Almighty, 2007)

Finálny rezultát možno vyznie trochu tvrdšie, ale Evan Všemohúci je veľmi nepodareným dielom, plných trápnych až fádnych chvíľ, bez humoru či vtipu, čo oproti jednotke vyznie ako obrovské sklamanie. Aj keď sa Steve Carell snaží ako vie a jeho postava ako tak vypĺňa zdanlivo slabý film, stále to nestačí na to, aby to celé sám zachránil. Evan Všemohúci sa od začiatku topí v neatraktívnosti samého seba. A preto ak čakáte nejaké inovačné prvky a podobnú zábavu, akú ste si mohli vychutnať v Bruceovi, radšej na Evana ani nechoďte, pretože si len ušetríte čas a peniaze. Hádam sa Boh rozhodne aj po tretíkrát podarovať svoju schopnosť niekomu ďalšiemu, ja však dúfam, že to nebude niekto s tvárou a perom tvorcov Toma Shadyaca či Steveho Oedekerka...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Universal Pictures

Odporúčané články

Judy Garland - zlaté dieťa MGM

Judy Garland - zlaté dieťa MGM

(10.6.1922, Grand Rapids, Minnesota, USA – 22.6.1969, Londýn, Anglicko) Judy Garlandová prežila osud typický pre "zlaté dieťa" Hollywoodu....