Pán a pani Smithovci (Mr. & Mrs. Smith)

3.11.2005|Lila Ontkaninová|
Pán a pani Smithovci (Mr. & Mrs. Smith)

Sú bežný manželský pár, ale len naoko. V skutočnosti sú obaja tajní agenti s povolením zabíjať. Lenže to si pred vstupom do manželstva „zabudli“ povedať...

Stretli sa pred niekoľkými rokmi v Bogote, kde prežili vášnivú noc. Nasledoval rýchly sobáš a časom nastala bežná rutina. Každodenná práca, večer spoločná večera, ktorú pripravila vzorná pani Smithova. Až na malý detail. Pán domu v garáži neskrýva len skrutkovače a kladivá a pani Smithova má za elektrickou rúrou arzenál, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani James Bond. Ako to už býva, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. Keď sú na jednu akciu nasadení obaja a misia zlyhá, musia dodržať hlavné pravidlo a narušiteľa odstrániť. V tomto prípade to znamená, že si čoskoro skočia do vlasov a začnú svišťať guľky a lietať nábytok..


(foto: www.tatrafilm.sk)

Ak vám názov Mr. & Mrs. Smith niečo pripomína, nemýlite sa. V roku 1941 natočil režisér Alfred Hitchcock komédiu rovnakého názvu s Robertom Mongomerym a Carol Lombardovou, avšak žánrovo i dejovo je súčasnému snímku dosť vzdialená. Niečo viac má spoločné s televíznym seriálom z roku 1996, o dvoch profesionálnych agentoch, ktorí navonok vystupujú ako manželia. Novodobí pán a pani Smithovci sú elitní agenti a zároveň manželmi. Nápaditosťou žiaľ snímok príliš neoplýva. Inšpiroval sa Pravdivými lžami a Vojnou Roseovcov, čo pripomína, že všetko tu už raz bolo.

Film Pán a pani Smithovci stojí na sexappeale dvoch hlavných hereckých hviezd súčasnosti. Rolu nebezpečnej pani Smithovej prijala Oscarom ovenčená dcéra Jona Voighta Angelina Jolie hneď ako ju odmietla Nicole Kidman. Už vo filme Narušení dokázala, že hrať vie. V tejto ľahkej snímke Pán a pani Smithovci to od nej nikto neočakáva. Postačí, ak efektne vyzerá a úplne si vystačí s tréningom, ktorý absolvovala pri natáčaní Lary Croft. Brad Pitt (Se7en, Trója; síce ešte Oscara nezískal, ale to je len otázkou času) ju miestami svojim výkonom predbieha. Obaja absolvovali poctivý tréning na strelnici, no v scénach so zbraňou o hlaveň víťazí pani Smithová. Čo je však pre film veľmi dôležité, chémia medzi týmto párikom funguje na sto percent. Iskrenie z reálneho života sa prenieslo aj na plátno. Zaujímavé je, že najpresvedčivejšie „iskrenie“ bolo viditeľné v momentoch, keď si išli po krku.


(foto: www.tatrafilm.sk)

Nečakajte napätie ani dej plný zvratov. Príbeh odsypáva hladko, presne tak ako to napísal scenárista Simon Kingberg, ktorý sa zatiaľ prezentoval len dosť deravým scenárom k pokračovaniu xXx. Scenárom k Pán a pani Smithovci urobil menší krok vpred (uvidíme ako dopadne X-men 3, ktorý práve chystá). Sľubný námet však zostal neprepracovaný. Prakticky sa film začína klipovitými spomienkami na prvé stretnutie, nasleduje zoznámenie diváka s ich skutočnou prácou a identitou a po necelej hodine sa film hrnie k záverečným titulkom. Medzitým tri nosné akčné scény a niekoľko priemerných dialógov. Réžie sa ujal Doug Liman, ktorý mal čo do činenia s akciou v thrilleri Agent bez minulosti. Aj tentokrát správne pochopil, čo si divák žiada a od prvých minút nasadil svižné tempo a dynamickú akciu bez zdĺhavého vysvetľovania. Divák ma možnosť pochopiť ako sa veci majú z úvodných expozícií. V akčných scénach miestami badať aj vplyv starých dobrých bondoviek.

Dlhoočakávaný blockbuster Pán a pani Smithovci je na uhorkovú sezónu ako stvorený. Akcia premiešaná dávkou romantiky a kombinácia dlhonohej lane Angeliny Jolie a modrookého sympaťáka Brada Pitta, v súčasnosti najžiadanejšieho páru Hollywoodu, je zaručeným ťahákom. Čo však, ak ústrednú dvojicu nemáte radi? Tak to vám už veľa neostáva.


(foto: www.tatrafilm.sk)

Mr. & Mrs. Smith:

USA, 2005
Réžia: Doug Liman
Scenár: Simon Kinberg
Hudba: John Powell
Kamera: Bojan Bazelli
Kostýmy: Michael Kaplan

Hrajú: Brad Pitt (John Smith), Angelina Jolie (Jane Smith), Vince Vaughn (Eddie), Adam Brody (Benjamin Danz), Kerry Washington (Jasmine), Chris Weitz (Martin Coleman), Rachael Huntley (Suzy Coleman), Angela Bassett (Smithova šéfka - hlas), William Fichtner (manželský poradca - hlas)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články