Nezvratný osud 4 (Final Destination, The)

8.10.2009|Tomáš Zausin|
Nezvratný osud 4 (Final Destination, The) História série zvanej Nezvratný osud sa začala písať na začiatku nového tisícročia, presne v roku 2000, keď bol do kín uvedený prvý diel tejto série. Periodicita uvedenia jednotlivých dielov do kín sa ustálila na trojročnom období. Druhý diel nasledoval v roku 2003, tretí v roku 2006 a zatiaľ posledný štvrtý diel v roku 2009. Réžiu všetkých štyroch dielov si medzi sebou rozdelili dvaja režiséri.Kým James Wong nakrútil diel prvý a tretí, režisér druhého dielu série je podpísaný aj pod aktuálnou štvrtou časťou.

Prvý Nezvratný osud bol postavený na schéme, ktorú si zachovali aj nasledujúce diely a dala by sa zhrnúť do troch častí: predtucha hlavného hrdinu a následné nešťastie – zistenie, že aj napriek úniku vás smrť nenechá na pokoji a následné ,,popravy,, preživších účastnikov – od druhej časti značne predvídateľný koniec.

Nezvratný osud 4 (2009)


Prvý film zo série Nezvratný osud prišiel do kín v roku 2000 a po kdejakých Vreskotoch a Tajomstvách minulého leta bol príjemným osviežením v rámci hororového žánru stredného prúdu. Už to nebol len maskovaný vrah s nožom v ruke, ktorý zabíja pre vlastné potešenie, či z pomsty. V Nezvratnom osude sa hlavný motív posunul kdesi vyššie, kde už na váš život nečaká maniak v maske, alebo s hákom v ruke,ale samotná smrť,ktorá vás podľa autorov série skôr, či neskôr dostane. Tento motív však nemá žiadnu hlbšiu myšlienku, ktorá by bola nejak ďalej rozvíjaná. Skôr je akousi sofistikovanou zámienkou na vraždy jednotlivých postáv.

A kým bol prvý diel zaujímavý a osviežujúci, druhý diel celkom zábavný a tretiemu dochádzal dych, štvrtý diel je vyslovene zbytočný. Opäť sa drží zavedenej schémy, ktorú som načrtol vyššie bez toho, aby priniesol čosi nové, či už po formálnej, alebo obsahovej stránke. Skôr to vyzerá, akoby režisér a scenárista vzali niektorý z predošlých dielov a len ho presne okopírovali. Jediné, čo sa zmenilo, sú hereckí predstavitelia a lokácie, do ktorých je film zasadený. Druhým negatívom je prekombinovanosť jednotlivých ,,náhod,, kde som mal pocit, že pre ne mnohokrát ani nefugujú fyzikálne zákony( aby som náhodou nespoileroval, tak nebudem ani naznačovať) a fakt, že to vyzeralo, akoby ich riadili podivné sily z ďalekej galaxie. ( viď skrutky, ktoré sa samé odmontujú, hneď na začiatku). Áno, niekto by mohol namietať, že to predsa riadi samotná smrť a tá dokáže všetko, ale predsa len všetky tie ,,náhodou,, spadnuté fľaše s benzínom, či samoodmontované skrutky pôsobia už na štvrtýkrát viac než sámoúčelne a menej než uveriteľne. Rovanko aj samotné ,,popravy,, kde bol viditeľný zjavný úmysel režiséra, ukázať, čo najviac krvi a rozflákaného ľudského tela.

Nezvratný osud 4 (2009)


Jediným plusom, ktorý tento film ponúka je zostrih smrteľných zranení postáv z predošlých dielov vo forme rontgenových snímkov. To je však na film,kde koniec poznáte už na začiatku filmu a, ktorý neprináša ani po obsahovej, ani po formálnej stránke nič nové menej než málo. A tak skutočným dôvodom, prečo sa to ešte natáča, sú ako pri nekonečnej sérii SAW, peniaze. Kým to mladých baví a budú prinášať peniaze do kina, dovtedy sa budú oba série nakrúcať.
VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Continental Film

Odporúčané články

Čeľuste (1975)

Čeľuste (1975)

Mladý pár sa rozhodne pomilovať pri splne v mori. Sú totiž opití a dievčina sa vyzliekla do naha. Netuší, že sa práve zapisuje svojimi...
Vtedy na Západe (1968)

Vtedy na Západe (1968)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitútka, ktorá chce začať nový život s ovdoveným farmárom. Keď príde na farmu  uvidí len...