Zvieracia kazajka (The Jacket)

6.5.2006|Radovan Torda|
Zvieracia kazajka (The Jacket)

Psychiatrická liečebňa niekde vo Vermonte, má čudný personál na čele so sadistickým hlavným lekárom Dr. Thomasom Beckerom (Kris Kristofferson). Ten si z času na čas vytipuje psychicky stabilnejsieho pacienta a podrobí ho nie tak celkom legálnej terapii. Takže keď sa na prahu nemocnice nedobrovoľne objaví irácky veterán Jack Starks (Adrien Brodey) usvedčený z vraždy policajta, nestihne ani prvú dávku antidepresív a už je zriadencami odvlečený do tmavých pivníc, kde ho pevne utiahnutého v zvieracej kazajke zavrú do mraziaceho boxu na pár „liečebných“ hodín...

Mladá čašníčka Jackie (Keira Knightley) ponúkne odvoz zimou sa trasúcemu neznámemu a pozve ho k sebe domov – možno preto,že sú vianoce; možno preto, že nechce byť sama na fľašu vodky, alebo dostala záchvat dobrej vôle... A možno to tak chcel osud, lebo oným neznámim nie je nik iný než Jack ležiaci v boxe na mŕtvoly...
Že to nedáva zmysel? Verte mi, to je asi jediný spôsob ako vám trochu priblížiť dej, bez toho aby som prezradil príliš.

V našich končinách málo známy britský režisér John Maybury sa ani tentokrát nevyhol svojmu bizarnému rukopisu ( Love Is the Devil – biografia maliara Francisa Bacona, 1998) a tak sa našincom predstavuje temným thrillerom s titulkom predznámenávajúcim klaustrofóbický výlet do miest, kam sa nám nikomu nechce. Je teda dobré, že za spolucestujúcich pasoval veľké mená už spomínananých Adriena Brodeyho a Keiry Knightley. A je je ešte lepšie, že za ich zvučnými menami sa skrýva talent, ktorý nás často krát odtrhne od miestami deravého scénara.

Deje sa tu toho veľa, keď sa však sústredíte, nič vám neunikne. Slabinu vidím skôr v nedotiahnutí niektorých zápletiek a tí z vás, ktorý si radi kladú otázky budú mať definitívne ,čo robiť po skončení filmu.
Adrien Brodey je skvelý herec. I napriek jeho útlemu (holo – caustickému) vzrastu je ho plné plátno. Stiesňujúce chvíle v mraziacom boxe pôsobia veľmi skutočne práve vďaka nemu a jeho ochote (odvahe) ostať v ňom zavretý so spustenou kamerou. Ale to nie sú jediné silné momenty filmu, pretože hlavná zápletka je sama o sebe unikátna, a keď do deja vstúpi Keira, všetko sa príjemne zamotá a film dostáva akýsi pozitívny náboj. Nádej na záchranu, vyliečenie, prebudenie z nočnej mory visí nad Jackom v podobe jej živelného úsmevu. I keď nie je tak úplne jasné kto tu koho zachraňuje.

Pri Keire sa vždy rozpamätám na jej sladkú Juliet z Love Actually a naozaj treba povedať, že prešla dlhú cestu. Je veľmi pozitívne sledovať, keď sa krása snúbi s obrovským potenciálom a to všetko je ešte okorenené zdravou pochabosťou. Jackie je postava z počiatku nihilistická a seba deštruktívna avšak postupne vďaka predlohe, Jackovi a hlavne jej predstaviteľke ožíva a začína rozsvecovať v tmavých zákutiach pochmúrneho thrilleru.
Bolo by neúctivé nespomenúť Krisa Kristoffersona, ktorý by z chladného doktora určite vymačkal viac, keby mu to stopáž dovolila. Budúci James Bond Daniel Craig sa objaví ako Rudy – tichý/hlučný spoluväzeň, ktorí toho vie viac, ako by sa mohlo zdať. Zato doktorka Lorensonová ( Jeniffer Jason Leigh) netuší vôbec nič a jej postava rovnako ako výkon pôsobia rušivo.

Žánrový prívlastok thriller je trochu zavádzajúci. Prihliadnuc k priestranným dialógom a pomalému spádu sa označenie dráma hodí viac, ale na druhej strane sa dostane i na klinckú smrť a cestovanie v čase , čiže relatívne sci- fi. Vyberte si sami, aká definícia vás naláka na požičanie, či kúpenie DVD, pretože tento článok sa s premiérou na filmovom plátne obišiel o niekoľko mesiacov. To ale nemení nič na fakte, že Jacket je výborným psychologicým filmom a určite si ho vychutnáte aj v pohodlí vašich pohoviek.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články