Superman sa vracia (Superman Returns)

25.8.2006|Tomáš Kolompár|
Superman sa vracia (Superman Returns)

Modrý oblek, červený plášť a veľké „S“ na hrudi. To je celý Superman a po piaty krát sa dostáva na plátna kín. Nový Superman sa však nerodil vôbec ľahko. Film mal scenár pripravený už na začiatku deväťdesiatych rokov a do kín mal „priletieť“ v roku 1998. Vtedajší režisér Tim Burton však stratil chuť od neustáleho prepisovania scenára a na jeho miesto prišiel vtedy ešte neznámy J.J.Abrams (LOST, Mission Impossible 3), ktorý taktiež po nezhodách od projektu odišiel a Superman stratil nádej na piate pokračovanie. To však nedalo spávať Bryanovi Singerovi (X-men 1,2), ktorý sa rozhodol za každú cenu supermuža opäť „oživiť“. Vynechal tak prípravy a réžiu na X-men 3 a spolu s kolegami z mutantskej série Michaelom Doughertom Danom Harrisom (scénár) a Newtonom Thomasom Sigelom(kamera) sa pustili do náročného nakrúcania v Austrálii a USA. Poďme však pekne k samotnému filmu.

Po piatich rokoch sa Superman vracia na zem, kde zisťuje, že si na neho ľudia už nespomínajú a vôbec ho nepotrebujú. Dokonca aj jeho žena snov, ktorú miluje, Lois Lain ma manžela a dieťa. Superman a teda aj Clark Kent sa musí s touto situáciou vyrovnať. Avšak nebol by to pravý film o „mužovi z ocele“ bez záporáka no nie? Lexa Luthora si v piatom pokračovaní strihol Kevin Spacey (Americká krása, Svet podľa Prota), ktorý si svoju rolu priam vychutnáva a na plátne dominuje. Keď sme už pri hereckých výkonoch, osoba Supermana a Lois Lane v podaní Brandona Routha a Kate Bosworth sa dajú zahrať aj lepšie, ale na začiatok to vôbec nie je zlé. To by však nebol Singer, keby nechcel do svojich filmov začínajúcich hercov a herečky.

Medzi ďalšie nevýrazné aspekty filmu je málo dobrých akčných a namakaných scén s predchádzajúcich Supermanov režiséra Richarda Donnera a Christophera Reeva. Na rozpočet, ktorý sa šplhal až k 260 mil. dolárov si efekty predstavujem trošku inak a nie film na úplnom začiatku odpáliť digitálnou scénou a ďalšie dve hodiny sa pozerať na nového Supermana ako rieši vzťah s Lois a občas sa postaví v tvárou tvár Lexovi Lutherovi. Vo filme sa však skoro vôbec nerieši problém- rozpoltenosť Kent-Superman a celé je to zamerané na postavu supermuža. Možno zámer, možno prešľap. To je však Singer v plnej kráse. Necháva na samotnom divákovi dokresliť si potrebné podstatné veci. Naopak k výborným prvkom filmu patrí hudba Johna Ottmana a kamera Sigela, ktorá pri letoch Supermana naháňa pocit skutočného beztiažového stavu, čo v miestami hluchých pasážach filmu bodne vhod. Za zmienku stojí aj dokonale vypointovaný koniec, ktorý tak dotvára vhodné miesta na ďalšie pokračovanie, ktoré by malo do kín doraziť v roku 2009.

Superman sa vracia je typický letný blokbaster, ktorý by ste určite nemali prehliadnuť. Nový Singerov film nebol zlý, ale z takým veľkým rozpočtom sa dalo urobiť omnoho viac a minutáž je tiež pritiahnutá za vlasy. Ak ste však fanúšikovia Supermana pridajte si o jednu hviezdičku na viac, ja som ale čakal omnoho viac niečo v podobe , akým bol napríklad spravení minuloročný Batman.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Pripravované slovenské filmy

Pripravované slovenské filmy

Kto si myslí, že „slovenský film“ upadol do zabudnutia, nemá pravdu. Už tento rok príde do slovenských kín približne 30 premiér...
Filmové novinky na júl 2015

Filmové novinky na júl 2015

Vykryť hluchú uhorkovú sezónu môže byť náročné. Deti majú prázdniny, a pokiaľ si neužívajú slobody na niektorom letnom tábore,...