Iracionálny muž

1.8.2015|Renáta Mišovičová|
Iracionálny muž

Pokojnú hladinu univerzitného mestečka na Rhode Island rozvíri príchod bohémskeho, legendami opradeného a alkoholom zdevastovaného profesora filozofie Abea Lucasa (Joaquin Phoenix). Na čele jeho fanklubu stojí voľnomyšlienkárska profesorka chémie Rita (Parker Posey) a študentka Jill (Emma Stone). Abe si ale nedokáže vychutnať náklonnosť žiadnej z dám, prechádza práve krízou stredného veku. Nedokáže sa pre nič nadchnúť, neurobí ani krok bez svojej ploskačky, trpí impotenciou a vôbec, celý život vníma ako márnivý a bezvýznamný, dokonca až natoľko, že sa nerozpakuje predviesť na študentskom večierku, ako sa hrá ruská ruleta. Obe ženy napriek tomu vytrvalo bojujú o jeho pozornosť, až kým... sa nestane niečo, čo Abeovi vráti chuť do života. Profesor začne pôsobiť ako znovuzrodený, užíva si dobré jedlo, pozornosť študentov i náklonnosť oboch zamilovaných žien. Lenže ako vieme, nič dobré netrvá naveky.

Woody Allen sa pevne drží svojho dlhoročného zvyku – nakrútiť jeden film ročne. Napriek kolísavej kvalite (každý deň nemôže byť nedeľa) zostáva ich štandard obdivuhodný. Tento rok však nečakajte nijaké výnimočné prekvapenie a la Jasmínine slzy (2013).

Recenzia Iracionálny muž

Iracionálny muž prelína vtipné s vážnym, čo je zvyčajne Allenovou silnou stránkou, tento raz to však zvláda len v obmedzenej miere. Medzi hercami to primerane iskrí, dialógy sú chvíľami duchaplné, väčšinou však pôsobia únavne a prekombinovane. Kriminálna zápletka je svieža, ale začína sa rozvíjať zbytočne neskoro. Celkovo sa toho v Iracionálnom mužovi deje primálo na celovečerný film, jeho námet by skôr zodpovedal plnokrvnej poviedke. Úvodná hodina sa rozbieha len pomaly a – povedané slovami jednej z postáv – z veľkej časti je len verbálnou masturbáciou. Keď herci napokon prejdú od konverzácie k činom, filmové tempo sa kostrbato rozhýbe, po niekoľkých svižnejších scénkach ale opäť upadne do miernej letargie, ktorá je v príkrom rozpore s duševným rozpoložením hlavného tria.

Film tiež nemá jasno v tom, kto je jeho hlavnou postavou. Obaja kandidáti – Abe a Jill - sú silné charaktery, ktoré by tento status uniesli. Ich perspektívy dostávajú zhruba rovnaký priestor a  táto nejednoznačnosť zápletke uberá na účinku. Pôsobiví sú obaja hlavní predstavitelia – na Joaquinovi Phoenixovi je sympatické, že postavu, ktorá je v zásade len ďalšie alter ego Woodyho Allena, sa rozhodol nehrať ako Allenovu imitáciu. Výsledkom je nenápadný, no o to presvedčivejší výkon zhýralo šarmantného neurotika s osobitým zmyslom pre morálku. O Emme Stone sa už niekoľko rokov dá ťažko vyjadrovať inak ako v superlatívoch a túto latku si drží naďalej. Herečka dokázala vtisnúť svojej, v zásade nezaujímavej až nudnej postave, oduševnený a svieži prejav, ktorý zmienené scenáristické nedostatky do istej miery úspešne tlmí. Ústredné trio hercov dopĺňa skvelá Parker Posey, ktorá by však potrebovala dostať väčší priestor – jednak si to po profesionálnej stránke zaslúži, jednak by to značne pomohlo príbehu.

Recenzia filmu Iracionálny muž

Po minuloročnom Kúzle Mesačného Svitu nám Allen priniesol ďalšiu letnú nenáročnú jednohubku, v ktorej nie veľmi zručne zrecykloval všetky osvedčené prvky svojich diel, ktorá vás bude baviť tým viac, čím menej máte jeho filmy napozerané a na ktorú pomerne rýchlo zabudnete. Absolútni novici si môžu k hodnoteniu jednu hviezdičku pridať.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Magic Box Slovakia

Odporúčané články

Le Mans ´66

Le Mans ´66

James Mangold je určitým spôsobom unikát, keďže sa mu vďaka jeho kreatívnemu peru počas tvorenia filmu Logan podarilo zaistiť pre túto...
Ratatouille – Dobrú chuť!

Ratatouille – Dobrú chuť!

Nová „pixarovka“ je tak trochu iná. A to hneď z dvoch dôvodov: Rodinná zábava sa v tomto prípade sústreďuje viac na ...
Zvieracia kazajka (The Jacket)

Zvieracia kazajka (The Jacket)

Psychiatrická liečebňa niekde vo Vermonte, má čudný personál na čele so sadistickým hlavným lekárom Dr. Thomasom Beckerom (Kris...