Úspešná nepočujúca herečka Marlee Matlinová

7.12.2006|Jozef Rigo|
Úspešná nepočujúca herečka Marlee Matlinová

(24.8.1965, Morton Grove, štát Illinois, USA)

V  21 rokoch získala Marlee Matlinová v roku 1986 Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo filme Bohom zabudnuté deti /Children of a Lesser God, 1986/. Stala sa tak najmladšou umelkyňou a prvou nepočujúcou na svete, ktorá vyhrala túto slávnu sošku a bola jedna z troch ľudí, ktorí použili pri slávnostnom udeľovaní ceny posunkový jazyk / nie znakovú reč – je to chyba/. Za svoju prvú filmovú rolu v snímke Bohom zabudnuté deti dostala skvelé kritiky.

Narodila sa v štáte Illinois ako nepočujúce dieťa počujúcich rodičov. Ako 8 ročná prekonala osýpky. Priebeh choroby, spojený s cestou lietadlom, bolo príčinou poškodenia sluchového ústroja. Predsa mala už od detstva jasný životný cieľ: stať sa herečkou. S podporou rodiny prekonala všetky prekážky. Obaja súrodenci i rodičia sa naučili posunkový jazyk. Navštevovala bežnú základnú školu a zásluhou matky sa už ako osemročná objavila na javisku divadla pre nepočujúce deti v Des Plaines. Pod názvom Pohyblivé ruky súbor inscenoval prevažne muzikály, v ktorých boli texty spievané posunkovým jazykom.

Marlee sa zaskvela v titulnej úlohe Mary Poppinsovej aj ako pôvabná Dorotka v Čarodejníkovi z krajiny Oz. Jej radcom bol v tej dobe hollywoodsky herec Henry Winkler, ktorý ju presvedčil, aby svoju profesijnú dráhu smerovala k profesionálnemu herectvu. Svoju slávu využíva v prospech hnutia Nepočujúcich, na ich existenciu a problémy nezabúda upozorniť pri každom z verejných vystúpení. Matlinová neskôr navštevovala strednú školu v Chicagu. Po jej ukončení sa vrátila k herectvu, a zároveň zahájila štúdium na vysokej škole, na katedre so špeciálnym zameraním pre nepočujúcich. Vybrala si právo, aby mohla hájiť nepočujúcich v Spojených štátoch i vo svete.

Začiatkom roku 1985 si na scéne Immediate Theatre v Chicagu zahrala nepočujúcu dievčinu Lýdiu v hre Marka Medoffa Bohom zabudnuté deti. Vtedy sa hľadala hlavná predstaviteľka do rovnomennej filmovej adaptácie tejto psychologickej drámy. Spoločnosť Paramount vyberala počas konkurzu medzi tromi adeptkami /medzi nimi bola Rita Goreyová, ktorá nás na workshope zaúčala do tajov gestickej komunikácie na DIFA JAMU v Brne r.1997, poz.red./vybrali  práve Marlee Matlinovú, ktorá sa im javila ako ideálna predstaviteľka Sáry Normanovej. O jej priazeň a lásku sa uchádzal učiteľ v internátnej škole pre sluchovo postihnutých. Po úspechu filmu Bohom zabudnuté deti o svojej postave Sáry hovorila: „Rada by som poradila ľudom, aby nenasledovali príklad hlavnej hrdinky, ale aby sa vyrovnali so svojim postihnutím a stali sa otvorenými, pretože majú tiež cenu ako ktokoľkvek iný.“ Získala Zlatý glóbus a 30.marca 1987 prevzala sošku Oscara z rúk svojho filmového a po istú dobu i životného partnera Williama Hurta.


Ako Sára v kultovom filme Bohom zabudnuté deti (Children of a Lesser God, 1986)

Po veľkolepom úspechu sa jej začali sypať filmové ponuky od režisérov rôznych filmových spoločností a Marlee Matlinová začala nakrúcať jeden film za druhým. V roku 1987 si zahrala vo filme Kráčajúci /Walker, 1987/ postavu Ellen Martinovej, snúbenice politika a žurnalistu Williama, ktorý v polovici 19.storočia dva roky vládol v Nikaragui. Jej partnerom bol známy hollywoodsky herec Ed Harris.

Marlee sa k účinkovaniu pred kamerou vyjadrila nasledovne:

„Chcela by som hrať aj iné úlohy než večné drámy o nepočujúcich. To, že navzdory všetkým prekážkam môžem vykonávať svoje povolanie, môže dodať odvahu tiež iným ľudom.“

Po boku už nebohej hollywoodskej herečky Lee Remickovej /Omen, 1976/ debutovala v televízii vo filme Most do ticha /Bridge to Silence, 1989/Osudný príbeh Peg, ktorá je sluchovo postihnutá sa po traumatickom zážitku z autonehody, pri ktorej zahynul jej manžel, sa nedokáže starať o svoju dcéru Lisu. Al a Marge, Pegini rodičia, si Lisu k sebe berú aj za nesúhlasu ich dcéry. Od svojho priateľa Dana prijíma Peg ponuku na rolu v novej hre v divadle Nepočujúcich a je Danovi vďačná za nezištnú pomoc, ale stále sa stretáva s depresiami, skúškami v divadle a Danovými prejavmi náklonnosti. V príbehu Muž v zlatej maske /L´Homme au masque d´or, 1990/ jej bol  partnerom francúzsky herec Jean Reno. Matlinová sa potom objavila v ďalších filmoch, napr. Hráč /The Player, 1992/, Posledný večierok /It´s My Party, 1996/, alebo vo filme režiséra Roberta Greenwalda Nepočujem zlo /Hear No Evil, 1993/, kde si zahrala nepočujúcu športovkyňu Lillian, zatiahnutú „vynaliezavým“ partnerom do vražednej aféry.

V roku 1994 obdržala cenu pre najlepšiu herečku od asociácie Hollywood Foreign Press a tohto roku získala dve nominácie na cenu Emmy za svoje účinkovanie v seriáloch Picket Fences /1995-1996/ a Seinfield /1993/ a tiež cenu za najlepší ženský herecký výkon, ktorý udelil Cabel Ace. V roku 1994 hrala hlavnú úlohu vo filme Proti jej vôli: príbeh Carrie Buckovej /Against Her Will: The Carrie Buck Story, 1994/. Filmové úlohy tejto nepočujúcej herečky sa vyznačujú svojou rozmanitosťou, patrí k nim dokonca aj rola počujúcej dievčiny Carrie Buckovej.

„Ja som sa vždy bránila obmedzeniam, či už v osobnom alebo profesionálnom živote. Táto rola mi dala novú príležitosť urobiť niečo, čo som ešte nikdy predtým neurobila. Bola to pre mňa výzva a skúsenosť, ktorá ma veľmi obohatila“ hovorí nepočujúca Marlee Matlinová.

Ako hosť sa zúčastnila mimo iné programov pre americké televízne spoločnosti ABC, CBS, NBC alebo HBO ako The Larry Sander Show, Spin City spolu s hercom Michaelom J.Foxom či Sesame Street /kedysi účinkovala tiež vynikajúca nepočujúca herečka z National Theatre Deaf Linda Boveová/ so spevákom Billy Joelom, s ktorým tiež natočila jeho videoklip a mnoho ďalších programov.

Marlee si priala rozšíriť svoje aktivity tiež na produkciu a literatúru. V septembri roku 1999 pracovala ako producentka celovečerného filmu Kde je skrytá pravda? /Where the Truth Lies, 1999/, v ktorom hrala s Reginou Kingovou. Okrem toho získala od nakladateľstva Simon and Shuster zmluvu na román venovaný deťom. Nepočujúce deti sú v jej živote dôležité. Ako autorka pre nich napísala knihu Deaf Child Crossing /Nepočujúce dieťa na križovatke, 2002/, ktorá zďaleka nebola jej posledná a objavila sa aj v mnohých detských programoch. Ešte donedávna sme ju mohli vídať v programe Einsteinove deti /Baby Einstein/, v ktorom učila malé deti posunkový jazyk.

Zaujímavá je aj jej nová kniha Nikto nie je dokonalý /Nobody´s Perfect/, ktorá je v predaji od leta 2006. Je to príbeh nepočujúcej Megan, ktorá  pomohla učiť sa posunkový jazyk autistovi – bratovi jej neprístupnej spolužiačky Alexis. Ďalším významným medzníkom jej bohatého umeleckého života bol január roku 1993, kedy tlmočila do posunkového jazyka americkú hymnu, ktorú zaspieval Garth Brooks pri zahájení XXVII.ročníka Super Bowlu.

Bývalý prezident Spojených štátov Bill Clinton ju vymenoval členkou dozorného výboru pre prácu dobrovoľníkov, ktorí sa venujú miestnemu rozvoju. V roku 1995 bola ako Clintonova zástupkyňa čestnou predsedníčkou Národného týždňa dobrovoľníkov.


Nepočujúca herečka Marlee Matlinová (Foto: www.zap2it.com)

Marlee Matlinová bola nominovaná na cenu Emmy za svoje účinkovanie v seriáli Praktika /The Practice, 2000/. Po niekoľkých filmoch sa objavila v seriáloch, ktoré mohli slovenskí diváci vidieť- seriál Západné krídlo /The West Wing, 2005-06/. Kritika ju občas zasiahla práve zo strany tých, ktorým chcela pomáhať. Keď vo filmoch namiesto posunkového jazyka začala hovoriť a dokonca hrala ako „počujúca“, obvinili ju sluchovo postihnutí, že znevažuje ich postavenie. Vyčítali jej, že na verejnosti hovorí a nepoužíva posunkový jazyk. Marlee však podobné obvinenia odmieta: „Som hrdá na svoju hluchotu. Čo iného môžem urobiť? Všetci máme nejaké problémy. Mojím je hluchota.“

Marlee dnes počúva pomocou načúvacieho aparátu dvadsať percent na ľavé ucho a rozozná vlak, lietadlo a svoje obľúbených spevákov Billyho Joela a Diannu Schurovú. Je fanynkou futbalu, baseballu a ľadového hokeja, ktorý hral za tým Hollywood All Stars aj jej životný druh Richard Dean Anderson /z televízneho seriálu McGyver/. Už v detstve Marlee Matlinová pochopila, že nesmie ustupovať v boji za práva Nepočujúcich /s veľkým „N“ je považovaný za jazykovú a kultúrnu menšinu, ale nie etnickú!/. Preto sa tiež stala hovorkyňou americkej spoločnosti VITAC, najvýznamnejšieho dodávateľa televíznych titulkov, a hájila právo na titulkovanie programov v mnohých krajinách, napríklad v Rusku, Austrálii, Anglicku, Francúzsku či Taliansku.

„Titulky nepomáhajú len 28 miliónov osôb so sluchovou chybou, je tu tiež 35 miliónov detí, ktoré sa môžu pri sledovaní televízie naučiť čítať,“ vraví táto herečka. Na Slovensku je zabudovaných oproti Čechom /75 percent/ úbohých 25 percent skrytých titulkov. /pozn.red./

Je členkou vedenia niekoľkých dobročinných organizácií ako je Very Special Arts, ktoré podporujú zapájanie handicapovaných ľudí do sveta umenia. Marlee Matlinová má svoju webovú stránku www.marleeonline.com. V súčasnej dobe žije Marlee Matlinová v Los Angeles a v roku 1993 sa vydala za losangeleského policajta Kevina Grandalského, s ktorým má dve deti – 10 ročnú Sáru Rose a 5 ročného Brandona Josepha.

Jej ďalšie filmy: Veľká stávka /The Linguini Incident, 1991/ po boku Rosanny Arquetteovej a Davida Bowieho, Prokurátorka a policajt /Reasonable Doubts, 1991/ s Markom Harmonom, Snitch /1996/ s Williamom McNamarom, Smrtiace ticho /Dead Silence, 1997/ s J.Garnerom a L.Davidovichovou, Kde súd zlyhá /When Justice Fails, 1998/ s Jeffom Faheyom, Falošná pravda /In Her Defense, 1998/ s M.Dudikoffom, Blázinec /Freak City, 1999/, Dva modré odtiene /Two Shades of Blue, 2000/ s E.Robertsom, Askari /2001/, Zákon a poriadok /TV seriál – Law & Order, 2004-05/,…

Hluchota vo filme:

Je až prekvapujúce ako často sa objavuje téma Nepočujúcich vo filme. Mnohé hollywoodske hviezdy získali svojho vysnívaného Oscara za postavu nepočujúceho človeka a filmy, v ktorých túto roli stvárnili, sa stali nezabudnuteľnými.

  • Prvý významný film, v ktorom hlavná predstaviteľka stelesnila postavu nepočujúcej, bol film Belinda z roku 1947. Touto herečkou bola Jane Wymanová, ktorá sa stala prvou ženou Ronalda Reagana a za túto úlohu získala Oscara. Dej sa odohráva v malom rybárskom mestečku v Novom Škótsku, kde žije nepočujúca dievčina, ktorú okolie považuje za oneskorenú vo vývine až do chvíle, kedy ju jeden lekár naučil posunkový jazyk a skoncuje tak s jej vyčlenením zo spoločnosti.
    Významný scenárista a režisér Jean Negulesco o tejto snímke prehlásil, že má „jeden z najpútavejších a najhumánnejších scenárov, aké kedy boli napísané“. Výkon Wymanovej bol presvedčivý aj preto, že si pred nakrúcaním dokonca osvojila posunkový jazyk.
  • Ďalší slávny film, ktorý získal ocenenie bol Zázrak Anny Sullivanovej /The Miracle Worker, 1962/, ktorý rozpráva o vzťahu hluchoslepej dievčiny Heleny Kellerovej, hrala ju Patty Dukeová a jej učiteľky, ktorú stvárnila skvelá Annie Bancroftová /Absolvent, 1968/. Obe herečky sa dočkaly uznania za svoj výkon v podobe slávnych sošiek. Príbeh je sústredený na problém prekonávania prekážok v komunikácii medzi nepočujúcimi a počujúcimi ľudmi. Scenár bol pôvodne divadelný, hra slávila úspechy na javisku v rokoch 1951 až 1961.
  • Zaujímavý film je tiež Rušný okrsok 87 z roku 1972, v ktorom nájdeme dve nepočujúce postavy. Jedna z nich je manželka komisára Carelly /Burt Reynolds/, stvárnená Neily Adamsovou. Krehká žena, ktorej jej manžel hovorí: „vašou chybou je to, že vy sami sa najskôr považujete za nepočujúcich až potom za ľudské bytosti“. Zároveň sa však  v tomto filme objavuje prvýkrát záporná postava nepočujúceho, ktorú hral holohlavý Yul Brynner /Sedem statočných/.
  • V roku 1979 mal premiéru film Hlasy /Voices, 1979/, ktorý sa zaoberá problematikou vzťahu medzi nepočujúcou ženou a počujúcim mužom a tiež vzťahu medzi nimi a ich okolím. Rozpráva o strete dvoch kultúr,  dvoch spoločenských skupín. Aj keď film nezaznamenal väčší ohlas, je zaujímavý tým, že v ňom hral prvýkrát nepočujúci herec Richard Kendall.
  • Film Na druhej strane ticha /Beyond Silence, 1996/ v nemeckých kinách už videlo viac ako 1,5 miliónov divákov. Pre mladú režisérku Caroline Linkovú je to vynikajúci úspech. V tomto filme hrajú hlavnú úlohu nepočujúci rodičia. Títo rodičia vychovávajú hudobne nadanú počujúcu dcéru Laru /Tatjana Trebová/. Lara je jediná osoba, ktorá vie tlmočiť posunkový jazyk svojich rodičov pre ostatných ľudí. Postupne však dôjde k problému medzi rodičmi a Larou. Lara dospieva a chce sa venovať svojím záľubám – hudbe. Rodičia však Laru potrebujú pri komunikácii /tlmočení/. Lara nemá toľko času ako mala predtým. Cíti, že hudbu má veľmi rada. Veľa trénovala a chce sa stať profesionálnou hudobníčkou. Hudba vytvára medzi Larou a rodičmi kominikačnú a citovú bariéru. Lara sa nevzdáva a aj napriek tomu, že ovdovelý otec s jej rozhodnutím nesúhlasí. Lara jednoducho nechce svojim rozhodnutím ublížiť otcovi.
    Naproti tomu tu stojí posunkový jazyk v plnej svojej ľahkosti a kráse. V tomto filme je zaujímavé, že postavy rodičov hrajú skutočne nepočujúci herci – Francúzka Emmanuella Laboritová a Američan Howie Seago.

Panteon ohluchlých, nedoslýchavých a nepočujúcich osobností:

Linda Boveová /1945/ - americká herečka, ktorá sa preslávila hlavne detským seriálom Sesame Street. Narodila sa ako nepočujúce dieťa nepočujúcich rodičov.

Helena Kellerová /26.6.1880 – 1.6.1968/ - americká spisovateľka, televízna moderátorka, herečka, filozofka. Ako 2 ročná ohluchla a oslepla.


Helen drží Oscara (vľavo). Helen ako študentka Harvardskej univerzity r.1904 (vpravo)

Emmanuelle Laboritová /18.10.1971/ - francúzska herečka a zakladateľka divadla Nepočujúcich „International Visual Theatre“ /IVT/ vo Vincenes. Držiteľka Moliéra /divadelná podoba filmového Oscara/ za postavu Sáry v divadelnej hre Deti ticha.

Hrala v mnohých filmoch: Na druhej strane ticha /Beyond Silence, 1996/, 11.september 2001 /11“09“01, 2002/, Marianna Ucría /1997/, Tichá láska /Stille liebe, 2001/. Na Slovensku vyšla jej autobiografická kniha „Tichý výkrik“. Od narodenia je nepočujúca.


S P.Noiret vo filme Marianna Ucria

Steve McQueen /24.3.1930 – 7.11.1980/ - americký filmový a divadelný herec. Hral hlavnú úlohu vo Veľkom úteku /The Great Escape,1963/. Bol nedoslýchavý.

Ronald Wilson Reagan /6.2.1911 – 5.6.2004/ - filmový herec a americký prezident. Je nedoslýchavý.

Jan Werich /6.2.1905 – 31.10.1980/ - český herec, dramatik, riaditeľ divadla, scenárista a spisovateľ. V neskoršom veku trpel silnou nedoslýchavosťou.

Heather Whitestone /1973/ - prvá nepočujúca Miss America v roku 1994 a herečka, bola korunovaná v 74 ročnej histórii súťaže o kráľovnú krásy v USA. Sluch sa jej zhoršil v 18 mesiacoch.

Howie Seago - populárny americký nepočujúci herec, režisér a producent. Jeho úspešné filmy: Na druhej strane ticha /Beyond Silence, 1996/, Star Trek – Nová generácia /1989/, Hunter /1988/.

 
Howie Seago z filmu Star Trek – Nová generácia.

Deanne Brayová /14.5.1971/ - po Marlee Matlin ďalšia nová nepočujúca hollywoodska herečka. Je známa svojim seriálom F.B.I - Prípady Sue Thomasovej /2004-2005/, Diagnóza: Vražda /Diagnosis Murder, 1997/, Posledná hora /Last Mountain, 2005/, Univerzálny znak /Universal Signs, 2006/.

 
Deanne Bray ako agentka FBI Sue Thomas

Bernard Bragg /1956/ - prvý nepočujúci profesionálny mím a herec v Spojených štátoch v 60.rokoch. Učil pantomímu u známeho francúzskeho míma Marcela Marceaua. Pravidelne vystupoval v celoštátnej televízii „Tichý muž“. Tiež sa zapojil do myšlienky založenia „Národného divadla nepočujúcich“ v štáte Connecticut, kde doteraz funguje.

Lou Ferrigno /9.11.1951/ - herec a kulturista. Ako 21 ročný získal titul Mr.Universe v kulturistike. Do dnešného dňa je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Skúšal šťastie aj vo filme. Mal veľký úspech v dokumentárnom filme o kulturistike, preto dostal ďalšie filmové ponuky. Z jeho úspešných filmov sú: Herkules /1983/, Sindibád siedmich morí /Sindibad of the Seven Seas, 1989/, Liberty & Basho /1990/, Ping – sám doma /2000/, The Godson /1998/, Hulk /2003/,...

Bol osobným trénerom filmových hviezd: M.Rourke, M.Jackson, či Ch.Norris. Ako dieťa mal ťažkú infekčnú chorobu a stratil časť sluchu.

Lou to však nepovažoval za nevýhodu a vyjadril sa takto: „Keby som neprišiel o sluch, nedokázal by som v živote tak veľa. Moja situácia ma prinútila, aby som sa čo najviac snažil. Musel som byť lepší ako ostatní. Vedel som, že úspech majú len najlepší. V živote som si vybral kulturistiku. Chcel som dosiahnuť svoj cieľ....“



Lou ako Hercules (hore). L.Ferrigno ako Hulk (dole).

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články