Dôverný nepriateľ, Equalizer 2, či BlacKkKlansman sú medzi piatimi novými filmami od dnes v kinách

16.8.2018|Ivet Kollárová|

Mesiac august, napriek jeho letnom, prázdninovom móde už od začiatku ponúka v kinách viac ako zaujímavé tituly. V jeho treťom týždni prinesie do kín nových päť rozmanitých filmov, z ktorých si každý vyberie ten svoj. Bude aj slovenský film, aj dokument, aj akcia, aj komédia s trochou tej drámy.

Začnime slovensko-českým sci-fi thrillerom Dôverný nepriateľ od režiséra Karla Janáka, ktorý si od dnes môžeme pozrieť v našich kinách. Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší? Napínavý slovenský thriller so šokujúcim záverom zmení váš pohľad na moderné technológie, ktoré nás sprevádzajú na každom kroku. Navždy. V hlavnej úlohe: inteligentný dom a milostný trojuholník budúcnosti: "On - Ona a Dom". Má vôbec ľudská láska a človek šancu v milostnej šachovej partii proti stroju, ktorý sám stvoril a vypracoval do dokonalosti? V hlavných úlohách Gabriela Marcinková, Roman Luknár, Ondrej Malý, Vojtech Dyk, Zuzana Porubjaková, Pavel Rímský, či Vladimír Hajdu.  

Režisér Antoine Fuqua sa opäť spojil s Denzelom Washingtonom a natočil akčný krimi thriller Equalizer 2. Film nadväzuje na jednotku, v ktorom bývalý člen elitnej špeciálnej jednotky Robert McCall predstieral vlastnú smrť, aby mohol dožiť v pokoji bostonského predmestia. Vďaka vlastnému zmyslu pre spravodlivosť sa však nechal zatiahnuť do súboja s ruskou mafiou. Vieme, čoho všetkého je Robert schopný, aby priniesol spravodlivosť tým, ktorí už stratili všetku nádej. Ako ďaleko však zájde, keď sú v ohrození jeho najbližší? Okrem Washingtona si vo filme zahrali aj Pedro Pascal, Bill Pullman, Melissa Leo, Sakina Jaffrey, Andrei Arlovski, Eric Ian, Tamara Hickey, či Kristen Annese.

Režisér Spike Lee svojou novinkou, čiernou komédiou BlackKkKlansman ohúril porotu na tohtoročnom MFF Cannes, z ktorého si odniesol cenu Grand Prix a o jeho kvalitách sa od dnes môžeme presvedčiť aj my. Neuveriteľný príbeh historicky prvého černošského policajta v Colorade, ktorý sa rozhodol infiltrovať do Ku-klux-klanu. Režisér Spike Lee boduje s čiernou krimi komédiou, ktorá je síce retro, ale zároveň mrazivo aktuálna.

Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia sa Spojené štáty ocitli v záplave demonštrácií za ľudské práva. V rovnakej dobe sa jeden mladý černoch s gigantickým afrom rozhodol rozšíriť rady coloradskej polície. Ron Stallworth bol prvým Afroameričan v tomto zbore. Jeho prijatie malo umlčať čím viac naštvanejšiu černošskú komunitu. Aby  zmien nebolo prive, prevelili Rona do archívu (oddelenie evidencie dôkazov), kde mal čo najmenej prekážať. Avšak Ronove ambície boli o trošku väčšie. Neustálym tlakom na nadriadených sa mu najskôr podarilo vyzliecť sa z uniformy a v civile sa infiltrovať na politické mítingy „čiernych bratov“. Pretože sa mu nechcelo donášať na svojich blížnych, zdvihol telefón, vytočil číslo Davida Dukea, miestneho predáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho okolo prsta. Presvedčivým spôsobom sa prezentoval ako fanatický vyznávač bielej rasy a David Duke mu na to skočil, a po pár telefonátoch ho vtiahol do štruktúr klanu. Keď bolo treba nasadiť do akcie zapáleného rasistu Rona Stallwortha aj fyzicky, ujal sa tejto role Ronov kolega Flip Zimmerman, ktorý s nadšením dochádzal na tajné aj verejné stretnutia členov klanu s cieľom získať čo najviac informácií a prekaziť plánované násilné operácie. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo. V hlavných úlohách John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, či Jasper Pääkkönen.

Pre klubových nadšencov je tu brazílska dramédia od režiséra Gustava Pizziho, Mama Brasil (Benzinho). Irenin svet, to sú jej štyria synovia, manžel rojko, nešťastne vydatá sestra, rozpadajúci sa domček na predmestí Ria de Janeiro, neustály ruch, radosť, pusinky, objímanie, slzy, more a starosť, aby všetci boli najedení, umytí, šťastní a milovaní. Keď jej najstarší syn Fernando dostane príležitosť hrať profesionálne hádzanú v Nemecku, je šťastná, ale najradšej by ho nikam nepustila. Najobyčajnejší príbeh o rodičoch a deťoch od brazílskeho režiséra Gustava Pizzia v hlavnej úlohe s okúzľujúcou Karim Teles, dojíma, zabáva, zahrieva a sľubuje, že život má veľa farieb a nových začiatkov. Po boku Karim Teles si vo filme zahrali aj Otávio Müller, Adriana Esteves, Konstantinos Sarris, Mateus Solano, César Troncoso, či Camilo Pellegrini.

Posledným tohtotýždňovým novým filmom v kinách je dokument v česko-lotyšsko-slovenskej koprodukcii, Môj neznámy vojak od režisérky Anny Kryvenko. Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história – konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy “okupanta,” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.

  Foto © Depositphotos/CinemArt/ContinentalFilm/ASFK/Itafilm/Filmtopia

Súvisiace články