Dnes do kín mieria štyri nové filmy, americký Shazam!, česká Teroristka, či slovenská Mohyla

4.4.2019|Ivet Kollárová|

Prvý aprílový týždeň nám mal do kín pôvodne priniesť len tri nové filmy. Nakoniec budú štyri, keďže distribútorom sa na poslednú chvíľu podarilo pridať ešte jeden, slovenský a rodinný s názvom Mohyla.

Začnime však novinkou od štúdii Warner Bros. a DC Comics, adaptáciou rovnomenného komiksu Shazam! od režiséra Davida F. Sandberga. V každom z nás sa ukrýva superhrdina a k jeho odhaleniu postačí občas trochu mágie. V prípade Billyho Batsona, stačí vykríknuť jedno slovo – SHAZAM! – a toto 14 ročné decko vychované ulicou sa zásluhou starého čarodejníka môže premeniť na dospelého superhrdinu Shazama. V dospeláckej verzii so superbožským telom no s dušou dieťaťa sa Shazam púšťa do všetkého tak, ako by to robil každý tínedžer obdarený schopnosťami: užíval by si ich! Dokáže lietať? Má röntgenové oči? Môže rukami vrhať blesky či vynechať test zo sociológie? Shazam sa rozhodne otestovať všetky svoje superschopnosti. No osvojiť si ich bude musieť veľmi rýchlo aby dokázal bojovať proti smrteľným silám zla, ovládaných Dr. Thaddeusom Sivanom. V hlavných úlohách Zachary Levi, Jack Dylan Grazer, Asher Angel, Mark Strong, Djimon Hounsou, Michelle Borth, Adam Brody, Ross Butler, Natalia Safran, Ron Cephas Jones, Grace Fulton, Cooper Andrews, Marta Milans, Andi Osho, Lotta Losten, Ava Preston, Jovan Armand, Djimon Hounsou, či Ian Chen.

Od dnes je v kinách aj česká čierna komédia Teroristka režiséra Radka Bajgara. Film je príbehom učiteľky na dôchodku, ktorá celý život svojich žiakov učila, že základom všetkého je slušnosť a násilie nič nerieši. Lenže nakoniec zistí, že presne na toto gauneri spoliehajú. Hlavnou hrdinkou čiernej komédie Teroristka je Mária, učiteľka na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla nepomôže ani starostka, zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesníme. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako  zložitá aj logisticky – napriek tomu, že jej bývalý žiak, momentálne v podmienke, jej dáva cenné životné rady: „Kriminalita len vyzerá jednoducho, pani učiteľka, ale potom sa vždy niečo poserie.“

O výbere témy režisér a scenárista filmu Radek Bajgar hovorí: „ako sa tak posledné roky posúvajú hranice arogancie a hrubosti, grázli na všetkých úrovniach cítia, že môžu naozaj úplne všetko, pretože verejnosť to zase nejako zvládne. Normálni ľudia sa predsa nebránia. Hrozí však, že raz to preženú a niekto sa začne chovať ako ta naša učiteľka. Vo filme to môže byť vtipné, v realite to určite nebude.” A k obsadeniu Ivy Janžurovej do hlavnej úlohy dodáva: „Scenár som písal jednoznačne pre Ivu Janžurovú, bez nej by som  do toho asi nešiel. To, čo tá postava zažije, je zároveň tragické a pritom to vyzerá veľmi zábavne. Divák si putuje s ňou a musí jej to všetko aj veriť, rozumieť jej aj v situácii, kedy robí extrémne veci. Komédia by mala byť o pravde a bolesti. A v tejto krehkej polohe je Iva Janžurová nedostižná.” Vo filme uvidíme Ivu Janžurovú, Martina Hofmanna, Janu Plodkovú, Pavla Lišku, Tatianu Vilhelmovú, Kristínu Svarinskú, či Evu Holubovú.  

Z Čiech sa presunieme do Francúzska, kde dvojica Benoît Delépine a Gustave Kervern natočila dramédiu Je mi fajn, s.r.o. (I Feel Good). Monique vedie spoločenstvo Emauzy blízko mestečka Pau, kde zamestnáva ľudí, ktorí sa dostali na dno a dostávajú novú šancu. Po rokoch sa z ničoho nič vráti jej brat Jacques – ľahtikársky darmožráč, ktorého zaujíma len jediné: ako zbohatnúť. Takže skôr, ako o rodinné stretnutie, tu pôjde o stret dvoch odlišných svetov. Jacquesa k novému podnikateľskému zámeru inšpiruje jeho bývalý spolužiak, ktorý investoval do svojho nového imidžu a tak sa stal úspešným. Dostane „geniálny“ nápad. Nahovorí Monique a zopár ďalších priateľov z jej komunity, že jedinú možnosť, ako začať nový život, ponúka plastická chirurgia. A tak sa spolu vydajú na bizarnú cestu do Bulharska, kde je takýto zákrok pomerne lacný... v hlavných úlohách Jean Dujardin, Yolande Moreau, Jo Dahan, Jean-Benoît Ugeux, Jana Bittnerová, Elsa Foucaud, Marius Bertram, či Lou Castel.

A od režiséra Andreja Kolenčíka prichádza dnes do oficiálnej kinodistribúcie dobrodružný film pre deti, Mohyla. Počas školského výletu na Mohylu nad Bradlom sa traja spolužiaci Tablet, Anika a Dany ocitnú v spomienkach Milana Rastislava Štefánika. Objavujú fascinujúci svet, kde je možné čokoľvek, kde sa cestuje časom aj priestorom bez hraníc. Štefánikove spomienky ožívajú a deti čaká dobrodružstvo ich života. Ocitnú sa v snehom zaviatom Janssenovom observatóriu na Mont Blancu, v Paríži, na Tahiti aj v ohrození života v prvej svetovej vojne. Podarí sa im vrátiť späť domov alebo sa navždy stratia v útrobách zabudnutia? Hlavných hrdinov si vo filme zahrali Tereza Heftyová, Andy Kummer, Benjamín Lacko, či Matej Landl a Pavol Plevčík ako hlas Milana Rastislava Štefánika.

  Foto © Depositphotos/FilmEurope/CinemArt/ContinentalFilm/Cinetype

Súvisiace články