Tri nové filmy prichádzajú dnes do našich kín – Proxima, Havel a Veľké dobrodružstvo malej pandy

30.7.2020|Ivet Kollárová|

Mesiac júl sa niesol v znamení troch nových filmov za týždeň a inak tomu nebude ani posledný jeho týždeň. A napriek tomu, že film Tenet, ktorý mal ísť dnes do kín (po dvoch presunoch) neuvidíme, avšak na jeho premiéru sa môžeme tešiť koncom augusta (oficiálne potvrdené aj štúdiami Warner Bros.), si v dnešný premiérový deň môžeme ísť pozrieť tri nové snímky, z toho dve veľmi zaujímavé.

Francúzska režisérka Alice Winocour prichádza so svojím tretím celovečerným filmom Proxima. Eva Green žiari v roli astronautky, ktorá je zároveň milujúcou matkou sedemročnej dcéry. Astronautka Sarah sa pripravuje na ročný pobyt na obežnej dráhe. Ako jediná žena vo vesmírnej misii „Proxima“ podstupuje psychicky a fyzicky náročný tréning, zatiaľ čo sa stará o svoju milovanú sedemročnú dcérku Stellu. Perfekcionistka Sarah sa snaží v práci podávať stopercentný a sústredený výkon, s blížiacim sa odlúčením od dcéry je to však čím ďalej zložitejšie. Strhujúci príbeh matky a dcéry má navzdory netradičnému prostrediu univerzálnu tému: hľadanie rovnováhy medzi osobnými snami a rodičovskou láskou. Okrem Green vo filme uvidíme aj Zélie Boulant, Matta Dillona, Alekseya Fateeva, Larsa Eidingera, Nancy Tate, či Sandru Hüller.

Deťúrence tento týždeň poteší animovaná rozprávka v rusko-americkej koprodukcii od tvorcov Vasilij Rovenskij a Natalia Nilova s názvom Veľké dobrodružstvo malej pandy (Big Trip). Veľký hnedý medveď Brum Brum si žije svoj pokojný život, až kým mu jedného dňa popletený bocian nedoručí omylom zvláštnu zásielku – malú pandu. Ako všetky mláďatá, aj táto panda je roztomilá, ale veľa plače a rozhodne nepatrí do Brum-Brumovho lesa. Nezostáva mi nič iné, len s pomocou priateľov nájsť pande správny domov. Medveďa, malú pandu, tigra s poetickou dušou, bojazlivého vlka a pelikána, ktorému sa nikdy nezavrie zobák, čaká dlhá a nebezpečná cesta, ktorá preverí skutočnú silu ich priateľstva. Film sa premieta so slovenským dabingom, v ktorom budeme počuť Jozefa Vajdu, Martina Zatoviča, Štefana Martinoviča, Štefana Bučka, Juraja Baču, či Mareka Fašianga.

Posledný film týždňa a mesiaca júl poteší pamätníkov čias minulých. Český režisér Slávek Horák natočil životopisný film Havel. Čo by ste obetovali za pravdu a lásku? Film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou.

Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. Scenár k filmu vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočných udalostí, niektoré sú však výsledkom autorskej predstavivosti. „Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ zdôrazňuje režisér Horák, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára.

V titulnej role Václava Havla exceluje aktuálny držiteľ ceny Thálie Viktor Dvořák. „Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ hovorí Dvořák o náročnej príprave. Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová: „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“ Výraznou a neprehliadnuteľnou postavou filmu je Havlov kamarát, herec, burič a živel Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann. „Temperamentný, odvážny a skutočný,“ opisuje Hofmann svojho hrdinu.

V ďalších úlohách sa predstaví Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer či slovenský herec Adrian Jastraban. Film Havel natočil režisér Slávek Horák, ktorého predchádzajúca snímka Domáca opatera reprezentovala Českú republiku na Oscaroch. Magazín Variety ho vďaka nej zaradil na svoj zoznam 10 najnádejnejších svetových režisérov.

  Foto © Depositphotos/Bonton/Filmtopia/ForumFilm

Súvisiace články