Štyri nové filmy prichádzajú dnes do našich kín, Bábovky, Posledný úkryt aj Zľutovanie

24.9.2020|Ivet Kollárová|

Posledný septembrový týždeň prináša do kín opäť štyri nové filmy, českú dramédiu Bábovky, americký thriller Posledný úkryt, francúzsku krimi-drámu Zľutovanie a ruskú animovanú rozprávku Máša a medveď: Mášine pesničky.

Koniec mesiaca ozvláštni z marca preložený Medzinárodný filmový festival Febiofest, ktorý bude v Bratislave prebiehať od 30. septembra do 4. októbra. Následne sa presunie aj do iných slovenských miest ako Trenčín, Košice, Banská Bystrica, Prešov, Martin, či Trnava.

Francúzsky režisér Arnaud Desplechin nám predstaví svoju novinku, ktorá mala minulý rok premiéru na MFF Cannes, Zľutovanie (Roubaix, une lumiére). Mesto Roubaix, noc v období Vianoc. Komisár Daoud prechádza mestom, v ktorom vyrástol. Podpálené autá, roztržky. Na komisariát nedávno prišiel čerstvý absolvent Louis Coterelle. Daoud a Louis spolu riešia vraždu starej ženy. Vypočúvajú Claude a Marie, dve mladé ženy, ktoré sú na dne, alkoholičky, milenky. V hlavných úlohách Roschdy Zem, Léa Seydoux, Sara Forestier, Antoine Reinartz, Sébastien Delbaere, Elléonore Lemattre, Roxane Dubart, či Antoni Mignon.

Režisér Ric Roman Waugh natočil katastrofický thriller Greenland: Posledný úkryt (Greenland), v ktorom sa ľudstvo snaží prežiť a zachrániť sa pred ničivou kométou, ktorá sa nezadržateľne rúti k Zemi. John Garrity, jeho manželka Allison a malý syn Nathan sa vydávajú na strastiplnú cestu, aby sa dostali na posledné bezpečné miesto na svete. Zo všetkých strán prichádzajú desivé správy o škodách, ktoré spôsobujú úlomky kométy. Tie fyzické však nie sú najhoršie - ľudí sa zmocňuje panika, prestávajú platiť základné princípy ľudskosti a všade vládne bezprávie. Šanca na záchranu sa zmenšuje každou minútou a nikto nechce pomáhať druhým, pretože v poslednom úkryte nie dosť miesta pre všetkých... V hlavných úlohách Gerard Butler, Morena Baccarin, Roger Dale Floyd, Scott Glenn, Randal Gonzalez, Holt McCallany, Gary Weeks, Merrin Dungey, či Hope Davis. 

Film Bábovky v réžii Rudolfa Havlíka je nakrútený podľa knižného bestselleru spisovateľky Radky Třeštíkovej rozpráva o tom, že všetci sme navzájom prepojení a vďaka tomu aj malé veci dokážu niekedy pohnúť svetom. Príbehy hrdinov filmu Bábovky nám ukážu, že niektoré stretnutia môžu navždy zmeniť život. Všetci sme totiž prepojení. Vzťahmi, prácou, náhodami, nenávisťou či láskou. Sme súčasťou komplikovanej siete, utkanej z emócií, medzi ktorými nechýba humor, irónia, bolesť, napätie a pochopiteľne láska a vášeň. Bábovky popisujú súčasné partnerské a rodinné vzťahy, ukazujú zábavné a trefné situácie z každodenného života, ktoré pozná a prežíva každý z nás.

V hlavných postavách príbehu sa predstavia Ondřej Vetchý, Lenka Vlasáková, Jana Plodková, Marek Taclík, Barbora Poláková, Táňa Pauhofová, Rostislav Novák ml., Jiří Langmajer, ktorých doplnia aj predstavitelia nastupujúcej hereckej generácie Denisa Biskupová, Kristýna Podzimková a Brigita Cmuntová. Pod scenár k filmu sa podpísala autorka knihy Radka Třeštíková a režisér filmu Rudolf Havlík. Je to už ich druhá úspešná spolupráca, podľa ich prvého spoločného scenára natočil režisér Havlík výbornú komédiu Po čom muži túžia. O filme Bábovky prezradil: “Podarilo sa nám nakrútiť skvelý veľký český film. Hneď od začiatku sme venovali pozornosť každému detailu. Bábovky spájajú príbehy žien, ktoré sa snažia urobiť veľké životné rozhodnutie, ale do ich precíznych plánov nečakane zasiahne osud.  Z jednotlivých malých príbehov sa nakoniec poskladá jeden veľký.

Producent filmu Petr Erben (Teória tigra, Teroristka) jeho slova doplnil: „Film sa primárne snaží osloviť hlavne ženské publikum, rovnako ako kniha. Sú v ňom však aj silné mužské postavy, ktoré svoje ženské polovičky vynikajúco dopĺňajú. Veríme, že film priláka do kín aj mužských divákov.” A Radka Třeštíková sa pripája: „Myslím si, že Bábovky sú pre každého, sú predsa o živote. Diváci sa môžu tešiť predovšetkým na emócie. Od smiechu až po plač. Presne tak s emóciami pracujem aj vo svojich knihách a verím, že sa to Rudolfovi podarilo preniesť aj na filmové plátno.“

Pre deti tento týždeň pripravil animovanú sériu rozprávok od ruskej režisérky Anastasiyi Palchikovej, Máša a medveď: Mášine pesničky (Masha´s Songs). Okúzľujúce animované príbehy nerozlučnej dvojice, ktorá si získala srdcia detí aj dospelých na celkom svete. Máša je zvedavé, múdre a neposedné dievčatko, ktoré žije v starej železničnej stanici v lese. Jej najlepším kamarátom je medveď, ktorý je bývalým cirkusovým artistom. Máša miluje dobrodružstvo a pri svojom objavovaní sveta pôsobí doslova ako magnet na problémy. Starostlivý medveď máva preto plné labky práce s naprávaním jej šibalských kúskov.

V 13 príbehoch sa s malou nezbednicou a trpezlivým chlpáčom vydáme do slnečného Talianska, užijeme si karnevalové rytmy, či objavíme kúzlo Paríža. Staneme sa šerifom na Divokom západe i Robinom Hoodom v anglických lesoch. Najmä s nimi však zažijeme hromadu dobrodružstiev, vyvedieme množstvo lapajstiev a zaspievame si. V slovenskom znení hrajú Táňa Pauhofová a Mirka Drínová.

  Foto © FilmEurope/ForumFilm/ContinentalFilm/CinemArt

Súvisiace články