Filmové tipy na predposledný májový víkend: Titanic, Misery nechce zomrieť

21.5.2021|Marko Aust|

V našej pravidelnej rubrike prinášame ďalšiu pravidelnú porciu filmových tipov na predposledný májový víkend.

Na piatok sme vybrali tip na filmovú stálicu Titanic (20:35h, Joj) ovenčenú až 11 Oscarmi, ktorá patrí medzi najdrahšie a najúspešnejšie snímky v histórii. Veľký ľúbostný príbeh Leonarda DiCapria a Kate Winsletovej na pozadí najväčšej námornej katastrofy v histórii ľudstva. Storočná Rose rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom. Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom, nadaným maliarom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov... Doporučujem si tiež prečítať článok venovaný o vzniku snímky Titanic a tiež našu filmovú recenziu.

Fotogaléria Titanic (1997)Zobraziť fotogalériu »

Slávneho spisovateľa Stephena Kinga nemusíme väčšine predstavovať. Na sobotu večer máme tip na dramatický triler Misery nechce zomrieť (22:05h, ČT2), ktorý bol nakrútený na motívy rovnomenného románu Stephena Kinga. Hlavnou postavou je spisovateľ Paul Sheldon, ktorý sa preslávil romantickými románmi o dievčati Misery. Po autonehode na zasneženej horskej ceste je zachránený Annie Wilkesovou, ktorá je fanúšičkou a vášnivou čitateľkou kníh o Misery. Potom, čo si žena prečíta práve dokončený rukopis, mení sa eufória z nečakaného stretnutia s obľúbeným spisovateľom v hnev a z naivnej obdivovateľky sa stáva sadistický tyran. Annie, ktorá sa vo svojom osamelom živote nepeknej ženy s romantickou Misery stotožnila, považuje jej románovú smrť za neodpustiteľný zločin. Z pacienta sa stáva väzeň, nútený psychopatickou ženou na napísanie nového románu.

Na nedeľný večer máme tip na akčný film Útek z väzenia (22:30h, Markíza), v kinodistribúcii vyšiel pod názvom Plán úteku. Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger, dve legendy akčného žánru spoja svoje sily v napínavom väzenskom thrilleri a pokúsia sa o útek zo supermoderného väzenia, ktorému šéfuje sadistický riaditeľ v podaní Jamesa Caviezela. Ray Breslin (Sylvester Stallone) sa živí ako expert na infraštruktúru väzenských zariadení. Necháva sa v nich zatvárať a hľadá slabé miesta v zabezpečovacích systémoch, ktoré sú potom na základe jeho analýz odstraňované a zdokonaľované. Teraz ho čaká nová zákazka. Keď Raya dovezú na miesto, zisťuje, že väzenský komplex, v ktorom sa tentoraz ocitol, bol kompletne postavený na základe jeho doterajších poznatkov a pripomienok k zabezpečeniu väzníc. Tie Ray pred časom vydal knižne a ako sa ukazuje, pre tyranského riaditeľa tohto „nápravno-výchovného zariadenia“ sa tento manuál stal doslova bibliou. Ray sa tak ocitá vo svojej vlastnej dokonalej pasci. Situáciu navyše komplikuje skutočnosť, že je vinou (údajnej) administratívnej chyby vo všetkých systémoch odrazu uvádzaný len ako radový väzeň, takže priepustka na slobodu po dobre odvedenej práci akosi chýba…

Prajeme vám príjemný víkend.

  Foto © Paramount Pictures

Súvisiace články