Od dnes máme v kinách tri nové filmy – Nevinný, V zajatí zla a Gran Turismo

10.8.2023|Ivet Kollárová/moviemania|

Druhý augustový týždeň bude na novinky v kinách najchudobnejší, avšak tešiť sa môžeme na klubový francúzsky film, mrazivý americký horor a hollywoodsku akčnú snímku inšpirovanú skutočnosťou.

Francúzsky herec Louis Garrel nás už viac krát presvedčil o svojom talente ako pred kamerou, tak aj za ňou na režisérskej stoličke. Jeho najnovší film, ktorý ci z francúzskych cien César odniesol dve ceny (herečka vo vedľajšej úlohe, originál scenár), komediálny thriller Nevinný (L’Innocent) je inšpirovaný jeho vlastným životom. Keď sa Abel dozvie, že jeho matka sa chce vydať za muža zatvoreného vo väzení, spanikári. Za pomoci svojho najlepšieho kamaráta Clémence sa pokúsi ju ochrániť, nech sa deje čokoľvek. Chvíľa, keď sa s novým nevlastným otcom Michelom zoznámi, ho však prinúti zamyslieť sa a možno aj zmeniť názor.

Po filme Krížová výprava (2021), tematizujúcom súčasné ekologické krízy, je pre režiséra a herca Louise Garrela snímka Nevinný novým experimentom v žánri romantického trileru. Dojemné a zároveň odľahčené dielo je vystavané na kontraste polôh romantickej komédie a Heist-kriminálky. Podobne ako vo svojich predchádzajúcich troch autorských projektoch, aj v tomto vychádza Louis Garrel z vlastného života: hlavným hrdinom je tentoraz Ábel, ktorý rázne odmieta rozhodnutia svojej matky vydať sa za odsúdeného muža. Garrel so spoluscenáristom Tanguyom Vielom vytvorili postavu Abela ako farebný autofičkný portrét, ktorý len vyzdvihuje strhujúca zostava vedľajších hercov: Roschdy Zem ako romantik za mrežami, Anouk Grinbergová, pre ktorú je úloha Sylvie veľkým návratom na scénu, a Némie Merlant, ktorá v úlohe najlepšej Abelovej kamarátky využíva svoj komediálny potenciál. Bláznivá, radostná jazda. Okrem nich vo filme uvidíme aj Jeana-Clauda Pautota, či Yanissa Kebbaba.

Od dnes máme v kinách aj snímku Gran Turismo. Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. Orlando Bloom, David Harbour a vychádzajúca hviezda Archie Madekwe sa predstavia v akčnej jazde filmového génia Neilla Blomkampa (Chappie, District 9), z ktorej tuhne krv v žilách. Okrem spomínanej trojice si vo filme zahrali aj Djimon Hounsou, Geri Halliwell Horner, Darren Barnet, Emelia Hartford, či Bianca Bardoe. 

O mrazivú atmosféru v kinách sa postará horor v réžii Samuela Bodina, V zajatí zla (Cobweb). Rodinné tajomstvá skôr či neskôr výjdu na svetlo.

Osemročný Peter nemôže v noci spávať – spoza stien v jeho detskej izbe sa neustále ozýva záhadné klopanie. Rodičia ho však presviedčajú, že tie zvuky sú len výplodom jeho fantázie. Peter si však nič nevymýšľa a vie, že to, čo počuje, je skutočné. Bojí sa čoraz viac, pretože začína podozrievať mamu a otca, že pred ním z neznámych dôvodov taja niečo strašné z rodinnej minulosti. Môže byť pre dieťa niečo desivejšie, ako keď nemôže veriť vlastným rodičom? V hlavných úlohách Lizzy Caplan, Antony Starr, Cleopatra Coleman, Woody Norman, Ellen Dubin, Luke Busey, Aleksandra Dragova, Jay Rincon, či Debora Zhecheva. 

  Foto © Depositphotos/Itafilm/Forum Film/Film Europe

Súvisiace články