Predtucha (Premonition)

31.7.2007|Radovan Torda|
Predtucha (Premonition)

Filmy s tematikou videnia do budúcnosti, či návratu v čase za účelom zabrániť tragédii nie sú v posledných rokoch ničím zvláštnym. Videli sme to v sérii Nezvratných osudov, Osudových dotykov či naposledy v slušne prevedenom Deja Vu. Najnovšie sa do boja s osudom pustí Sandra Bullock, ktorej manžel zahynie pri autonehode a ona dostáva možnosť, prežiť si daný okamih ešte raz a je len na nej ako s daným privilégiom naloží.

Linda (Sandra Bullock) žije stereotypný život ženy v domácnosti. Dve roztomilé dcéry vyvažujú umelo udržiavaný vzťah s manželom (Julian McMahon), ktorý trávi celé dni v kancelárii. Jedného dňa (štvrtok) zazvoní na prahu Lindinho domu policajný dôstojník, aby jej oznámil, že Jim bol účastníkom dopravnej nehody, ktorú neprežil. Smutný deň sa chýli ku koncu a Linda v spoločnosti svojej matky (Kate Nelligan) spomína na to dobré, čo jej manželstvo prinieslo. Druhý deň ráno (pondelok!) unavená vdova zisťuje, že jej manžel vôbec nie je mŕtvy a pokojne usrkáva rannú kávu v kuchyni. Zlý sen sa však opäť pretaví do reality v ďalší deň (sobota), kedy sa koná Jimov pohreb, jej staršia dcéra má porezanú tvár a na umývadle stojí škatuľka s liekmi, ktoré jej predpísal psychiater. Na nič z toho si však zmetená žena nespomína  a pomaly si začína uvedomovať, že ďalší deň bude opäť mimo prirodzeného časového sledu, a že dostala príležitosť zachrániť život blízkeho a napraviť ten svoj...

Predtucha (Premonition, 2007)

Zaujímavé, ale nedomyslené.  Scenár je napísaný chaoticky a niektoré otázky ostávajú nezodpovedané i po skončení 110 minútového skákania zo dňa na deň, kde, samozrejme, tým posledným ostáva streda – deň Jimovej autonehody. Finále, ktoré zrejme malo za úlohu šokovať, vyznieva smutne príkro. Naopak pozitívom Predtuchy je jej rýchly spád, kde sa režisér vyhral so strihom a napriek vážnym situáciám, ktoré film rieši, nedovolil hercom príliš sa rozplývať nad smutnými okolnosťami. Predtucha sa teda netvári ako dráma, ale zapadá skôr do thrillerového rozhrania, čím dostáva určitý odľahčenejší podtón, kde je jednoduchšie stráviť niektoré logické nezrovnalosti príbehu.   

Herecké výkony sú v rámci možností slušné. Sandra Bullock je jedna z mojich obľúbených herečiek. Nie však preto, že by som ju pokladal za výbornú umelkyňu alebo obdivoval jej zovňajšok. Jej prítomnosť na plátne na mňa jednoducho pôsobí ako energetický nápoj, pričom je úplne jedno, či práve plače alebo sa smeje. Sandra je nabíjací typ, či to platí aj v reálnom živote sa určite nikdy nedozviem, ale budem jej vďačný za každé ďalšie dobitie cez celuloid. O to viac ma mrzí, že 43 ročná dcéra opernej speváčky akosi nemá šťastie pri výbere scenárov (Miss špeciálny agent 1 a 2, Prístav nádeje, Nebezpečná rýchlosť 2...). Objavila sa síce i v ambicióznejších projektoch (Crash, Vraždy podľa čísel, Čas zabiť), ale vždy sa rýchlou cestou vrátila k „B – čkovým“ projektom. No a inak tomu nie je ani v prípade Predtuchy, ktorú by tak veľmi potrebovala pri voľbe svojich budúcich pracovných krokov.

Predtucha (Premonition, 2007)

Ak máte chuť na ďalšiu hru s časom, osudovými znameniami a Sandra Bullock je vašou favoritkou, rozhodne si film nenechajte ujsť. Ale majte na pamäti, že veľké očakávania sa pri podobných hollywoodskych počinoch veľmi rýchlo menia na nepríjemný pocit zo strateného času.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Sony Pictures Entertainment

Odporúčané články

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Na samom okraji fiktívneho mesta Ebbing na Drinkwater Road stoja tri opustené a pomerne schátrané bilboardy. Odkedy bola postavená...