Nezávislá kráska Lena Olin

22.1.2007|Stano Hudák|
Nezávislá kráska Lena Olin 22.03.1955 ( Stockholm, Švédsko )

Rodená Švédka Lena Olin – predstaviteľka silných a temperamentných žien, kráčajúca v stopách Grety Garbo, Ingrid Bergman a Liv Ullmann je medzinárodne uznávaná herečka. Do povedomia divákov sa dostala najskôr v rodnom Švédsku v divadelných hrách a neskôr aj vo filmoch ako „Bergmanova herečka“.

Narodila sa celým menom ako Lena Maria Jonna Olin do umeleckej rodiny. Je tretie dieťa známeho švédskeho speváka, skladateľa, herca a režiséra Stiga Olina ( hral okrem iného v šiestich raných filmoch Ingmara Bergmana ), jej matka je herečka Britta Holmberg. Brat Mats Olin je zasa známym spevákom.

Lena Olin skôr než sa presadila v Hollywoode mala za sebou úspechy ako herečka. Ešte počas štúdia herectva na Národnej divadelnej akadémii v Stockholme ( 1976-79 ) sa stala od r. 1978 členkou Stockholmského Kráľovského dramatického divadla ( až do 1994 ), na ktorého scéne slávila úspechy okrem iného v hrách Henrika Ibsena, ako Cordélia v Shakespearovej dráme Kráľ Lear ( 1985 ) a v Strindbergovej hre Hra snov ( 1984 ), ktoré režíroval Ingmar Bergman.

Jej cesta za kariérou herečky však nebola vždy taká jednoduchá. Hoci bola vždy špičkovou študentkou – po absolvovaní stredoškolského štúdia ( 1971-74 ) zameraného na humanitné predmety vrátane latinčiny, ktoré ukončila skúškami s priemerným skóre 4,9 ( najvyššie skóre vo Švédsku je 5,0 ) ju z nepochopiteľného dôvodu dvakrát neprijali do divadelnej akadémie, zato ale úspešne na prvý pokus zložila skúšky na lekársku fakultu. Nejaký čas musela popri štúdiu pracovať v nemocnici ako zdravotná sestra a neskôr ako pomocná učiteľka. Vo voľnom čase amatérsky hrávala divadlo. K tretím skúškam na divadelnú akadémiu, ktoré nakoniec boli úspešné Lenu Olin prehovoril ich rodinný priateľ – režisér Ingmar Bergman.

lena-olin-1.jpg
Nezávislá kráska Lena Olin

Lena Olin tiež patrí do Bergmanovho hereckého súboru. Prvykrát ju ešte ako 17- ročnú v r. 1972 Bergmanovi predstavil jej otec Stig Olin. O niekoľko rokov neskôr jej Ingmar Bergman umožnil v malej role jej prvý filmový debut vo svojom TV seriáli Tvárou v tvár ( Ansikte mot Ansikte, 1976 ) s Liv Ullmann a Erlandom Josephsonom a o ďalších niekoľko rokov neskôr ju obsadil do malej úlohy vo svojej rodinnej ságe Fanny a Alexander ( Fanny och Alexander, 1982 ) Tento svetoznámy tvorca si ju obľúbil natoľko, že pre ňu dokonca napísal rolu do svojho komorného psychologického TV snímku Po skúške ( Efter repetitionen, 1984 ). Film rozpráva príbeh starnúceho divadelného režiséra ( Erland Josephson ), ktorý so svojimi dvoma obľúbenými herečkami nacvičuje prípravu Strindbergovej hry. Jedna z nich je mladúčka herečka Anna Egermanová ( Lena Olin ) s ktorou nadviaže režisér citový vzťah. Anna prípravu hry všetkým skomplikuje svojim nečakaným tehotenstvom. Akoby chudák režisér ( Erland Josephson ) nemal problémov dosť – druhou z dvojice herečiek je jej matka – starnúca alkoholička Rakel Egermanová ( Ingrid Thulin ). Táto TV inscenácia akoby predbehla skutočné udalosti, keď o nejaký čas Lena Olin skutočne otehotnela s členom súboru – s hercom Orjanom Rambergom, s ktorým mala niekoľkoročný vzťah a s ktorým práve vtedy hrala v Strindbergovej Hre snov ( 1984 ) ( réžia Ingmar Bergman ).

lena-olin-2.jpg
Bergmanov TV film Po skúške ( Efter repetitionen, 1984 ) ktorý predbehol udalosti ( na obr.: Erland Josephson a Lena Olin )

Od čias svojho debutu, až pokým sa nestala v roku 1988 medzinárodne známou sa Lena objavila vo vedľajších rolách ešte približne v desiatich švédskych televíznych filmoch. Medzinárodnú popularitu získala Lena Olin úlohou českej umelkyne Sabíny, milenky mladého pražského neurochirurga ( Daniel Day-Lewis ), v rovnomennej filmovej adaptácii o Pražskej jari 1968 podľa románu Milana Kunderu Neznesiteľná ľahkosť bytia (The Unbearable Lightness of Being, 1988 ) – réžia Philippe Kaufman.

Zatiaľ najvýraznejšiu kreáciu, za ktorú bola nominovaná na Oscara 1989, predviedla v postave krásnej, vášnivej a zúfalej Máše, jednej z troch hrdiniek, ktoré spája milostné puto k poľskému emigrantovi ( Ron Silver ), vo filmovom prepise knihy Isaaca Bashevisa Singera Nepriatelia, milostný príbeh ( Enemies: A Love Story, 1989 ). Týmto sa Lena Olin vydala po stopách úspešných švédskych herečiek, ktoré sa presadili aj vo svete ako Ingrid Bergman, Liv Ullmann a zaradila sa medzi mladšiu generáciu.

V USA debutovala v TV vojnovej dráme Wallenberg: Príbeh hrdinu ( Wallenberg: A Hero´s Story, 1985 ) ( TV NBC ). Výborne sa presadila hlavne v romantických filmoch. Režisér Sydney Pollack ( známy napr. filmom Spomienky na Afriku, 1985 ) ju obsadil po boku Roberta Redforda do romantickej drámy tesne pred komunistickým prevratom na Kube - Havana ( 1990 ), pričom prepísal scenár obzvlášť pre ňu. Po stránke kasových ziskov, ale film bol veľký prepadák ( rozpočet 40 mil. USD, tržby 9 mil. USD ).

Lena Olin je inštinktívna herečka ktorá z novinárov nemá strach a nebojí sa nezávisle myslieť. Pohŕda príjmami a rôznymi vedľajšími „výhodami“, ktoré vyplývajú z postavenia hereckej hviezdy. Svojim nezávislým myslením je tŕňom v oku bulvárnej tlače, ktorá by rada snorila po nejakých pikantnostiach a škandáloch. Možno práve preto, hoci vďaka svojmu talentu dokáže zahrať zložité psychologické charaktery, rôznych citových úrovní, často na okraji šialenosti, po príchode do Hollywoodu jej americkí režiséri dávajú najčastejšie vedľajšie role exotických zvodkýň a zrelých žien. Jej filmové úlohy sa pohybujú medzi dvoma krajnosťami – buď ako zrelá žena s romantickou dušou napr. vo filmoch Pán Jones ( Mr. Jones, 1993 ) – ako psychiatrička, ktorá sa zaľúbi do maniodepresívneho pacienta ( Richard Gere ), alebo umierajúca eroticky príťažlivá kostymérka vo filme Noc a moment ( The Night and the Moment, 1995 ). Ďalšou krajnosťou sú naopak úlohy nebezpečných zvodkýň, silných žien so psychopatickými a sadistickými sklonmi – napríklad ako ruská vrahyňa v dráme Romeo krváca ( Romeo Is Bleeding, 1993 ), vodkyňa satanského kultu, ktorá sa usiluje zabiť Johnnyho Deppa v mysterióznom thrilleri Deviata Brána ( The Nineth Gate, 1999 ), či ako Maharet vo filme podľa upírskeho románu Kráľovna duší v pekle ( Queen of the Damned, 2002 ) v našej distribúcii uvedený ako Kráľovna temnôt / Kráľovna prekliatych.

V roku 2000 si zahrala vo filme svojho manžela – švédskeho režiséra Lasseho Halmstroma v romantickej komédii Čokoláda ( Chocolat, 2000 ). Stvárnila tu týranú manželku Josephine Muscat ( Lena Olin ), ktorej poskytne vo svojej cukrárni útočisko a prácu tajomná cukrárka Vianne ( Juliette Binoche ). Film mal slušný úspech aj v Hollywoode tiež vďaka Johnnymu Deppovi v úlohe kočovného tuláka.

lena-olin-3.jpg
Lena Olin s Juliette Binoche v romantickom filme Čokoláda ( 2000 ) - réžia Lasse Halmstrom

V posledných rokoch Lena Olin oslávila svoj veľký comeback a síce na TV obrazovke – mohli sme ju vidieť celkovo v 24 epizódach v úlohe dvojitej špiónky Irina Derevko / Laura Bristow - matky hlavnej hrdinky seriálu - agentky Sydney Bristow ( Jeniffer Garner ) v populárnom americkom akčnom TV seriáli Alias ( 2001 ) nakrútenom TV ABC v sezóne 2002-2003 a ktorá jej priniesla nomináciu na TV cenu Emmy 2003. Po pauze sa objavila v ďalších dieloch seriálu Alias ( máj a december 2005, potom apríl 2006 a záverečné finále v máji 2006 ).

Z jej filmov z posledných rokov spomeňme ešte thriller Temnota ( Darkness, 2002 ) s Annou Paquin, drámu Svet podľa Lelanda ( The United States of Leland, 2003 ) s Kevinom Spacey, či komédiu Detektívi z Hollywoodu ( Hollywood Homicide, 2003 ) s Harrisonom Fordom.

V roku 2005 sa opäť objavila vo filme svojho manžela Lasseho Halmstroma – išlo o historickú drámu Casanova ( 2005 ). Lena Olin sa tam objavila vo vedľajšej úlohe mlynárky zo Sieny. Ešte toho istého roku si stihla zahrať v psychologickom thrilleri Prebudenie ( Devil You Know, 2006 ) s Haydenom Christensenom a Jessicou Alba.

Lena Olin je od roku 1994 vydatá za švédskeho režiséra Lasse Halmstroma ( zahrala si v jeho filmoch Čokoláda (2000) a Casanova (2005) ). Majú spolu dcéru Toru ( nar. 1995 ). Z niekoľkoročného vzťahu s hercom Orjanom Rambergom má ešte syna Augusta Ramberga ( nar. 1984 ). Jej manžel Lasse Halmstrom má ešte syna z predošlého vzťahu Johana ( nar. 1976 ). Od roku 1995 žije Lena Olin s manželom a deťmi natrvalo v New Yorku a majú tiež byt vo Švédskom Stockholme. Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Diabol v tele (Devil Inside, The)

Diabol v tele (Devil Inside, The)

Pred viac než tromi dekádami stál taliansky horor Cannibal Holocaust na počiatku žánru zvaného “found footage”, v ktorom je podstatná...