Na ostrie katany. Fanúšikovia dostávajú v seriáli Into the Badlands presne to, po čom túžia

19.3.2019|tlačová správa/PR|

Komiks prežíva na striebornom plátne svoj zlatý vek. Vlastne sa zdá, že superhrdinovia s nadľudskými schopnosťami si úplne podmanili žáner akčného filmu. Priaznivcov, ktorí dávajú prednosť tradičnému bojovému umeniu, je však na celom svete stále dosť. Fanúšikovia, ktorí vyrastali na filmoch s Bruceom Lee či Jackie Chanom si prídu na svoje skôr pred televíznymi obrazovkami ako v prítmí kinosál. Dôkazom je seriál Into the Badlands, za ktorým stojí televízna stanica AMC. Epická sága sa uzavrie v tretej sérii, ktorá sa začala vysielať na jeseň 2018. Seriál vstúpi do veľkolepého finále premiérou deviatej časti, ktorá pripadá na 25. marec.

Chuck Norris to zvládne vždy!

Veľa ľudí si bojové umenia spája predovšetkým so starovekou Čínou alebo umením japonských ninjov.Každý znás si vybaví napríklad karate, kung-fu, taekwondo či aikido. Veľkú popularitu týmto starodávnym technikám priniesli najmä hviezdy strieborného plátna a seriálov. Seriál Walker, Texas Ranger s Chuckom Norrisom je dnes už absolútne kultová záležitosť, rovnako ako filmy s Jackie Chanom ako snáď najväčším priekopníkom a majstrom bojových umení. Našťastie sa divák nemusí spoliehať iba na kultové hitovky, stále pribúdajú nové filmy a seriály. Téma bojovania vo vymyslenom svete a hrdinovia s nadľudskými schopnosťami jednoducho fascinujú ľudí viac ako 90 rokov. Fanúšikovia sachcú svojim hviezdam priblížiť čo najviac a v dnešnej dobe už neprekvapuje, že sa za nich dokonca prezliekajú.

Fotogaléria Into the Badlands (2015)Zobraziť fotogalériu »

Z malého stretnutia fanúšikov až k celosvetovému fenoménu – Cosplay

Prví fanúšikovia sa stretli v New Yorku už v roku 1936. Stretnutia sa potom konali každoročne a užv roku 1939 dostali oficiálny názov WorldCon. Spolu s novým názvom pribudli aj tematické kostýmy,do ktorých sa fanúšikovia obliekali. Netrvalo dlho a masky zmenili tvár celého festivalu na nepoznanie. K už zavedenému WorldConu pribudol v sedemdesiatych rokoch ďalší festival – ComicCon, ktorý odráža predovšetkým komiksovú tvorbu. Na prvom ročníku v roku 1970 sa zúčastnilo 300 ľudí, v roku2015 už počet účastníkov dosiahol 150 000.

Neustále rastúca komunita

K výslednej podobe dnešného záujmu o cosplay prispelo rozšírenie do Japonska na prelome 70. a 80. rokov. V tej dobe ešte stále neexistoval pojem, pod ktorý by sa mohli kostýmové aktivity schovať. V roku 1984 s ním prišiel japonský reportér Nov Takahashi, ktorý v reportáži z amerického WorldConu po prvý razuviedol termín „Cosplay“. Celosvetovo rozšírený koníček tak dostal príhodné meno pozostávajúcez anglického slova „Costume“ (kostým) a „Play“ (hrať).Cosplay má svoju oddanú komunitu, ku ktorej sa každýrok pridávajú ďalší členovia. V súčasnosti sa príprava na jednotlivé stretnutia stala pre mnohých koníčkom naplný úväzok. Vznikajú tak úžasné kostýmy a masky, ktoré vyrážajú dych.

Fotogaléria Into the Badlands (2015)Zobraziť fotogalériu »

Cosplay sa darí aj na Slovensku

Aj u nás sa nájde plno zručných cosplayerov, ktorí sa rovnako ako vo svete tiež stretávajú na festivaloch a Conoch. Vďakastarostlivej príprave a vytváraniu prepracovaných kostýmov saniektorí tunajší nadšenci dostávajú aj na medzinárodné súťaže. Na európskom festivale EuroCosplay v Londýne zanechal stopuslovenského cosplay Martin Ziman, ktorý po víťazstve na domácom Cosplay v roku 2017 reprezentoval našu krajinus maskou Predátora a umiestnil sa na 9. mieste. Výroba maskymu trvala 8 mesiacov.

Ísť fanúšikom naproti

Práve seriál Into the Badlands v sebe spája prvky blízke fanúšikom cosplay. Ide o nadžánrový počin skúsených tvorcov Alfreda Gougha a Milesa Millara. Dej sa točí okolo skúseného bojovníka Sunnyho (Daniel Wu) a mladého chlapca M. K., ktorý je jeho učňom. Príbeh sa odohráva v prostredí post-apokalyptického sveta približne 500 rokov po skončení vojen, ktoré zanechali pôvodný svet a civilizáciu v ruinách. To tvorcom umožňuje zamiešať do hry o divákovu priazeň nevšedné dobrodružstvá aprepracované kostýmy. Seriál si však jednoznačne získal fanúšikov netradičným zapojením bojových umení. Tvorcovia seriálu a celý tím vyšli v ústrety komunite, ktorá sa vytvorila okolo spomínanýchfestivalov WorldCon a ComicCon. Zo silného zázemia fanúšikov, ktorí sa pohybujú okolo cosplay, ťažíaj výsledný mix kostýmov a masiek v Into the Badlands. V seriáli sa nenútene stretáva orientálna estetika s tou západnou a do post-apokalyptických kulís vstupujú prvky steampunku. A presne takýkokteil fanúšikom chutí.

Fotogaléria Into the Badlands (2015)Zobraziť fotogalériu »

Rozhodujúca bitka je tu

Čo čaká hlavných hrdinov v záverečných kapitolách príbehu, ktorý píše seriál Into the Badlands? Zajatý Bajie varuje Sunnyho pred Pilgrimom. Lenže ide o život jeho syna a tak sa Sunny musí rozhodnúť, či má Pilgrimovi predsa len pomôcť otvoriť komnatu Meridian. M.K. sa snaží vyrovnať s faktom, že Sunny zabil jeho matku a jediné, čo ho zaujíma, je pomsta. Vdovu, unesenú Majstrom, čaká stret s minulosťou. Moon sa ponáhľa zachrániť Lydiu, ktorá preňho v boji takmer obetovala vlastný život, pred istou smrťou. Dávno zabudnuté tajomstvá sa opäť vynoria na zemský povrch a noví spojenci sa vydajú do záverečnej epickej bitky, ktorá prinesie všetkým bojovníkom konečné rozhrešenie. Osud ľudstva visí na vlásku... Ako to celé dopadne? Sledujte už 25. marca o 22:00 hod. na stanici AMC.

  Foto © AMC

Súvisiace články

Seriálové novinky HBO na apríl 2021

Seriálové novinky HBO na apríl 2021

Po filmových novinkách prichádzajú na rad seriálové novinky. Priaznivci seriálov si určite prídu na svoje, tešiť sa môžu napríklad na...